Piątkowo

Parkuj i jedź z Piątkowa

Parkuj i jedź z Piątkowa  Foto: UMP

Zbliża się termin otwarcia parkingu przy pętli na os. Jana III Sobieskiego. Dzięki systemowi parkuj i jedź będzie można parkować lub jeździć komunikacją miejską za darmo. Oczywiście pod pewnymi warunkami.

Z założenia korzystać będą z tego parkingu kierowcy, którzy zostawią tutaj swój samochód, by po mieście poruszać się komunikacją miejską. Parking został zatem zlokalizowany w pobliżu pętli tramwajowej i dworca autobusowego na os. Jana III Sobieskiego.

Na parkingu znajduje się 130 miejsc postojowych, w tym 6 miejsc dla użytkowników niepełnosprawnych oraz 20 zadaszonych stanowisk do postoju rowerów – wylicza Piotr Snuszka z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Parking czynny będzie przez cały tydzień i niemal przez całą dobę. Zamykany będzie między 2:30 a 4:30 z powodu przerwy technicznej. Nieczynny też będzie, co może nieco dziwić, podczas ważniejszych świąt.

Została tutaj zainstalowana automatyczna kasa biletowa, a także kamery umożliwiające rozpoznawanie numerów rejestracyjnych pojazdów, znane choćby z poznańskiego lotniska. Są także terminale wjazdowe oraz elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc na parkingu oraz tablica informacji pasażerskiej. Cały teren jest oświetlony i monitorowany. System parkingowy zintegrowany jest z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną.

Za darmo będą mogli zostawić tutaj samochód posiadacze biletu okresowego na sieć na karcie PEKA. Może to być zatem bilet okresowy imienny na sieć, normalny lub ulgowy, na strefy A, A+B lub A+B+C, metropolitalny lub Bilet Metropolitalny z ulgą, na sieć, na strefy A, A+B lub A+B+C, na rok szkolny, na strefy A, A+B lub A+B+C czy semestralny, na strefy A, A+B lub A+B+C.

Co ważne bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera. W takiej sytuacji za pozostawienie auta na parkingu w godzinach jego otwarcia, nie trzeba dodatkowo płacić.

Jeśli pozostawimy samochód po upływie doby parkingowej, a więc po godzinie 2:30, a także jeśli zaparkujemy poza miejscem do tego wyznaczonym zapłacimy dodatkowo 100,00 zł.

Jeśli nie mamy karty PEKA i ważnego na niej biletu zapłacimy za parkowanie. Potwierdzenie opłaty parkingowej będzie jednak równocześnie naszym biletem na bimbę czy autobus miejski obsługiwany przez poznański Zarząd Dróg Miejskich. Za parkowanie od momentu wjazdu na parking do momentu wyjazdu, ale nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej zapłacić trzeba będzie 15,00 złotych.

Parking działający w systemie parkuj i jedź na Piątkowie jest pierwszym w Poznaniu. Planowane są jednak kolejne m. in. w rejonie ulic św. Michała, Warszawskiej (wizualizacja poniżej, projekt zakłada budowę parkingu nad ul. Warszawską) i Świętojańskiej, na Strzeszynie przy przystanku kolejowym Poznań-Strzeszyn oraz w okolicach ronda Starołęka. W tych trzech lokalizacjach będzie 207 miejsc do parkowania. W zeszłym roku podpisano umowę na ich dofinansowanie ze środków unijnych. W dalszej kolejności planowane są parkingi P&R na Górczynie i Miłostowie. Te będą wielopoziomowe i zadaszone. Pierwszy pomieści 343 samochody, a drugi 181.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz