POZnań

Park(ing) day

Park(ing) day w Monachium  Foto: parkingday.org / Green City Munich

Co roku w trzeci piątek września mieszkańcy na całym świecie przekształcają miejsca parkingowe w przestrzeń przyjazną człowiekowi. Na miejscach na co dzień zarezerwowanych dla samochodów pojawiają się leżaki, stoliki, trawa. Okoliczni mieszkańcy spędzają wspólnie czas, jedząc, rozmawiając, czytając książki. Park(ing) Day przypomina, że w przestrzeni publicznej najważniejsi są ludzie. Generator Malta po raz drugi włącza się w międzynarodową akcję.

Park(ing) day w Monachium Foto: parkingday.org / Green City Munich

Projekt zagospodarowania miejsca powstał na interdyscyplinarnych warsztatach podczas Malta Festival Poznań. Realizację, którą zobaczymy na pl. Kolegiackim wybrało jury: Piotr Libicki – plastyk miejski, arch. Przemysław Woźny – członek zarządu SARP Poznań, Jakub Głaz – krytyk architektury a także przedstawiciele warsztatów Demokracji Dziecięcej oraz Generatora Malta. Ale Odlot! to koncepcja aranżacji miejsca parkingowego nawiązująca do wydarzeń sprzed dokładnie 231 lat, kiedy 19 września w Wersalu odbył się pierwszy załogowy lot balonem ze zwierzętami na pokładzie – mówią autorki projektu Maria Dondajewska, Anna Ptaszyńska i Maria Wrońska z pracowni UGO architecture prowadzonej przez Hugona Kowalskiego.

W najbliższy piątek w ramach Park(ing) Day Poznań dzieci od najmłodszych po przedszkolne od południa będą mogły uczestniczyć w „odlotowych” zabawach. Animacje poprowadzi Ewa Mrozikiewicz, artystka i autorka nietypowych spotkań i warsztatów dla dzieci pod szyldem Wyobraźnia Utrudnia Życie.

Ze specjalną wizytą na zieloną trawę, która zastąpi parkingowy asfalt, przyjdą domowe zwierzaki. W między czasie rodziców i przechodniów uraczymy francuskim poczęstunkiem, który przygotujemy razem z serwującą lekko, smacznie i sezonowo Republiką Róż. Będzie też można rozsiąść się na poduchach i poczytać książki z maltańskiej biblioteczki a nawet pograć w badmintona.

Wieczorem przestrzeń zostanie przearanżowana na miejsce mini koncertu i pokazu filmowego. Na Park(ing) Day zobaczymy „Podróż czerwonego balonika” w reżyserii czołowego reprezentanta tzw. tajwańskiej nowej fal Hsiao-hsien Hou z Juliette Binoche w roli głównej.

Organizatorzy zachęcają do zajmowania innych parkingowych miejsc na pl. Kolegiackim ze swoim leżakiem, kocem, książką. Wspólnie pokażmy, że miasto to ludzie!

Program, 19.09.2014 – plac Wolności

12:30-17:00 – “odlotowe” zabawy dla dzieci / wizyta zwierzaków domowych / wypożyczalnia książek i gier
13:00 – francuski poczęstunek z Republiką Róż
19:00 – mini koncert
20:00-22:00 – pokaz filmu “Podróż czerwonego balonika” w reż. Hsiao-hsien Hou (Francja, 2007)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz