Wilda

Outer Spaces na Wildzie

Outer Spaces - Poznańskie murale - 22.05.2011 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Outer Spaces - Poznańskie murale - 22.05.2011 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterOuter Spaces powraca! W ubiegłym roku festiwal gościł 7 artystów “ulicznych” artystów działających głównie w przestrzeni publicznej. Główną ideą tegorocznych wydarzeń będzie szeroko pojęta ingerencja w przestrzeń. A wszystko to na Wildzie!

“Rozwijając dawną ideę tworzenia otwartej, miejskiej galerii sztuki współczesnej, pragniemy nie tylko zostawiać po sobie ślad w postaci wielkoformatowych kompozycji, ale również zaprezentować gościom, przypadkowemu przechodniowi, a także społecznościom lokalnym nowe nurty, zachodżące w sferze urban artu. Część wydarzeń będzie miała charakter ulotny, jak pokazy filmowe w kinie Muza, imprezy muzyczne, czy artystyczne projekcje animowane na wildeckich budynkach. Część prac wpisze się trwale w przestrzeń miejską, urozmaicając otoczenie, w którym żyją Poznaniacy.” – zachęcają na swojej stronie internetowej organizatorzy festiwalu.

Kalendarz wydarzeń jest następujący:

14-19 maja – malowanie murali
Artyści pomalują ściany szczytowe czterech wildeckich kamienic, pozostawiając po sobie wielkoformatowe kompozycje (Sikorskiego 25, Przemysłowa 21, Czarnieckiego 14, Górna Wilda 89)

14-18 maja – cykl trzech akcji podwórkowych
Patrzysz za okno i widzisz szare smutne podwórze? Przeszła Ci kiedyś przez głowę myśl, że mogłoby wyglądać inaczej? Oto okazja, aby COŚ zmienić. Dołącz do grupy, która w ramach festiwalu opracuje nową wersje Wspólnej Przestrzeni. Przewidujemy cykl spotkań miedzy 14, a 18 maja. Zaczynamy od burzy mózgów, tworzymy projekt, a na końcu realizujemy wspólnie pomysły. Grupę chętnych, do których dołączysz poprowadzi pomocny architekt, który służy radą i doświadczeniem oraz wesprą studenci architektury.
Miejsca: Fabryczna 5, Prądzyńskiego 23, Prądzyńskiego 55 i Pamiątkowa 14

15-17 maja – cykl warsztatów
– 14 maja – warsztaty sitodruku od godziny 14.00 w biurze festiwalowy przy ul. 28 Czerwca 125/127
– 15 maja – warsztaty recyklingu „Drugi obieg” od godziny 14.00 w biurze festiwalowy przy ul. 28 Czerwca 125/127
– 17 maja – warsztaty robienia vlepek z komiksem w tle od godziny 14.00 w biurze festiwalowy przy ul. 28 Czerwca 125/127

15-19 maja – działania w przestrzeni miejskiej
Oprócz malowania murali w tym roku stawiamy również na zróżnicowane formy ingerencji w przestrzeń publiczną Poznania.

Paraarchitektura – Grass House
Koncepcja Grass House opiera się na zrównaniu hamaka z poziomem ziemi dzięki wykopaniu pod nim odpowiednio głębokiego dołka. Dzięki temu zmienia się percepcja osoby odpoczywającej we wgłębieniu, które mogłoby przypominać grób. Również osoba przypadkowo przechodząca obok może być zaskoczona kryjącą się pod stopami niespodzianką. Dziura może być błotną jamą wykopaną w ziemi lub – w wersji ekskluzywnej – wyściełana w środku trawą, płynnie łączącą się z górną powierzchnią. Jest to projekt interdyscyplinarny o charakterze otwartym.
Miejsce: teren zielony przy Sikorskiego 25

Rzeźba miejska
Artystka reprezentująca tak zwany ‘Happy Barcelona Style’ stworzony przez kolektyw Los Martinez wykona rzeźbę miejska w postaci instalacji stworzonej z materiałów recyklowych, tzn, znalezionych, niepotrzebnych, przeznaczonych na straty lub zniszczenie. Anna Taratiel z puli dostępnych materiałów (drewno, plastik, blacha itd.) wybierze najbardziej interesujące elementy, następnie w formie warsztatów angażujących wolontariuszy zacznie swoje działanie. Akcja ma charakter otwarty, do współpracy i czynnego współtworzenia zostaną zaproszeni chętni przechodnie. Powstała rzeźba będzie formą tymczasowej ingerencji w tkankę miejską..
Miejsce: teren zielony – skrzyżowanie ulic Umińskiego i Roboczej

18 maja – Mapping 3d
Mapping3d polega na odpowiednim wykorzystaniu naturalnej architektury i wypukłości brył w celu stworzenia nowego punktu odniesienia. Na strukturze wyświetlane są specjalne animacje, które mogą tworzyć całą opowieść i być zbiorem efektownych sztuczek wizualnych. Nasz mapping będzie w bezpośrednim odniesieniu do stylistyki sztuki ulicy, pełny kolorów i streetowych motywów.
Miejsce: boisko przy Szkole Podstawowej nr 42, ul. Różana 1 godzina 21.00

15 maja – projekcje filmowe
Na początek, późnym popołudniem w Kinie Muza o godzinie 21.00 odbędzie się pokaz krótkometrażowych filmów z Barcelony i Bolonii w reżyserii członków barcelońskiego kolektywu graficiarzy Los Martines. Pokazują różnorodne legalne i nielegalne akcje street artowe, nie tylko z zakresu malowania ścian. Okraszone hiszpańskim słońcem i energią przeniosą widzów w świat południowych ulic, uliczek i placów, na których, jak nam się często zdaje, wszystko jest możliwe.
Wieczór nie skończy się jednak w Kinie Muza. Tych, którzy z rozrzewnieniem wspominają inne kultowe kino, zagarnięte obecnie przez niemalże równie kultowy supermarket zapraszamy na specjalny pokaz filmowy. Odbędzie się on w podwórku dawnego Kina Wilda (Wierzbięcice 36/38) o godzinie 22.30. Na jeden wieczór mury tego miejsca znów zapełnią się filmową energią.

16 maja – dyskusja urbanistyczno-kulturalna
Do tematu dyskusji zainspirowała nas refleksja na temat własnych działań w ramach festiwalu. Wilda, dzielnica przez niektórych uważana za najniebezpieczniejszą w mieście, zaniedbaną i biedną. W naszych głowach pojawiły się pytania. Czego potrzebują mieszkańcy Wildy? Kto miałby te potrzeby spełnić? Miasto, organizacje pozarządowe, anarchiści? Jak daleko jest od rewitalizacji do gentryfikacji? Czy gentryfikacja ma zawsze negatywne skutki? Będziemy szukać odpowiedzi na te pytania w środowy wieczór.
Miejsce: biuro festiwalowe ul. 28 Czerwca 125/127 godzina 17.00

17 maja – pomaluj sobie na Wildzie – jam session
Malujesz, rysujesz, piszesz? Chcesz zmienić wygląd miasta? To bierz farby i chodź na Wildę! Dzięki uprzejmości Politechniki Poznańskiej mamy dla Was 30 metrów ściany gotowej na Wasze pomysły. Przy wiosennych dźwiękach ictusowej muzyki i w towarzystwie innych artystów możesz zostawić ślad na Wildzie. Albo w miłej atmosferze spędzić majowe popołudnie oglądając malarzy w akcji. Tematyka i styl dowolne.
Miejsce: mur Chwiałkowskiego/Przemysłowa w godzinach 16.00-22.00

19 maja – warsztaty audio-wizualne
Nadszedł czas dzielenia się wiedzą. Spotkanie będzie miało charakter otwarty i chociaż zawsze skorzystać będzie można z profesjonalnej porady wykładowców, nie będzie „najmądrzejszego”, panować będzie atmosfera twórczej współpracy. Jeśli jesteś producentem lub VJem i chcesz nauczyć się czegoś nowego, poznać techniki pracy innych artystów i wymienić się doświadczeniami te warsztaty są dla Ciebie. Jeśli interesują Cię tematy audiowizualne, ale kompletnie nie wiesz „z czym to się je” – przyjdź, a nasi wykładowcy wprowadzą Cię w świat obrazu i dźwięku.
Miejse: Pawilon Nowej Gazowni godzina 16.00-20.00

19 maja – impreza Outer Spaces Street Beatz
W ramach podsumowania festiwalu OUTERSPACES w znajdującej się w sercu Poznania Nowej Gazowni odbędzie się wydarzenie muzyczne, mające na celu pobudzić do życia skostniałą tkankę miejską. Tego dnia, za sprawą nietuzinkowych artystów, potężnego sound systemu i zjawiskowych wizualizacji w Poznaniu będzie można poczuć klimat podziemnych imprez Londynu czy Berlina.

Niemiecką scenę reprezentować będzie tajemniczy Anstam, konceptualny artysta związany z założonym przez Modeselektor wydawnictwem Fifty Weapons. Znany jest ze swoich ekskluzywnych produkcji będących synergią mrocznego dubstepu, połamanej rytmiki rodem z IDM i technicznego brzmienia przywodzącego na myśl Basic Chanel. O samym artyście wiadomo niewiele, jednak jego twórczość mówi sama za siebie. Po entuzjastycznie przyjętych występach na największych światowych festiwalach szeroko pojętej muzyki elektronicznej przyszedł czas na Polskę.

Towarzyszyć mu będą wschodzące gwiazdy nowej fali dubstepu: Biome i Content, którzy pomimo wyraźnie słyszalnych klasycznych inspiracji, nadają powiew świeżości brytyjskiej muzyce basowej. Ich produkcje, które określają mianem „forward thinking bass music” grane są na falach legendarnego RINSE FM, a na imprezach promują je tacy artyści jak: youngsta, distance czy j:kenzo.

Lokalne wsparcie zapewnią Fallout, reprezentujący kolektyw Ictus.pl producent, który pomimo młodego wieku znany jest z dojrzałych kompozycji i perfekcyjnego brzmienia oraz Grabadub, dj i promotor, odpowiedzialny za cykl „New Bass Order” członek Dubside, jeden z pionierów polskiej sceny dubstepowej.

Dzięki ustawionemu specjalnie na tę okazję nagłośnieniu, tej nocy nie tylko usłyszysz muzykę, ale fizycznie poczujesz jak przestrzeń zapełnia się niskimi częstotliwościami, a wizualizacje wszechstronnego Kabauy dopełnią całości wprawiając publikę w hipnotyczny trans.
Miejsce: Pawilon Nowej Gazowni godzina 22.00

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz