Firma POZnań

Oszczędny poznaniak pokazuje jak wymieniać franki

Tomasz Dudziak  Foto:

Milionów złotych mogli zaoszczędzić Polacy dzięki serwisowi wymiany walut założonemu przez poznaniaka, Tomasza Dudziaka. Po sukcesie Allegro, którego był współtwórcą, stworzył w internecie miejsce do wymiany walut pomiędzy użytkownikami. Walutomat.pl był pierwszym tego typu serwisem na świecie. Dziś obchodzi 4. urodziny i świętuje kolejne rekordy.

Tomasz DudziakTomasz Dudziak miał zaledwie 19 lat, gdy zaczął współtworzyć Allegro.pl. Odpowiadał za zaplecze informatyczne serwisu, a następnie przez 8 lat kierował jego zespołem IT. Dziś Grupa Allegro to europejska potęga e-commerce, której nikomu nie trzeba przedstawiać.

W listopadzie 2009 roku Dudziak uruchomił serwis Walutomat.pl, aby umożliwić oszczędzanie na przewalutowaniach. Tym razem nie miał jednak wzorców zagranicznych do naśladowania. Jego nowy serwis był pierwszym tego typu w wirtualnej przestrzeni. Już w pierwszych trzech miesiącach zgromadził ponad 3 tys. użytkowników. – Zależało mi na tym, aby zbudować społeczność osób często wymieniających waluty, którzy mogliby w bezpieczny i szybki sposób oszczędzać na kursach wymiany walut, oferując sobie nawzajem sprzedaż i kupno walut po określonych przez nich wartościach – opowiada Tomasz Dudziak. W pierwszym roku działania serwisu jego użytkownicy wymienili walutę na kwotę prawie pół miliarda złotych.

Przełomowy okazał się sierpień 2011, kiedy w życie weszła tzw. ustawa antyspreadowa, pozwalająca na spłacanie kredytów walutowych taniej, kupując walutę np. w Walutomacie, zamiast w banku – kredytodawcy. Sukces serwisu zachęcił innych do spróbowania swoich sił, dlatego kolejne lata to czas intensywnego rozwoju tej branży. Zapoczątkowany przez poznaniaka rynek to dziś 40 serwisów.

Przez te 4 lata działania nasi użytkownicy wymienili walutę na kwotę 9,6 mld zł. Dzięki serwisowi zaoszczędzili na wymianie – w porównaniu do ofert banków i kantorów – setki mln zł. Największa jednorazowa transakcja, jakiej dokonano, to aż 1,5 mln zł – podsumowuje swoje dokonania Dudziak.

A kim jest współtwórca polskiego rynku e-commerce? Ma 34 lata. Jest fanem awiacji i sportów motorowych. Można go spotkać na Torze Poznań i okolicznych lotniskach. Współzarządza poznańską firmą Currency One SA, która ma ponad 50% udziałów w rynku wymiany walut w interencie i jest operatorem 2 największych serwisów w tej branży – Walutomat.pl i Internetowykantor.pl.

Dziwne funty Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz