Aglomeracja K U L T U R A

Ostatni dzień Oscarów designu

Concoria design 4  Foto:

Jeszcze tylko jutro – 27 czerwca w Concordia Design można zobaczyć wystawę Red Dot Award 2012. To wyjątkowy rok dla polskich firm i projektantów – osiem nagród i wyróżnień Red Dot trafiło do rodzimych marek. Na wystawie polskich laureatów można przekonać się czym wyróżniają się produkty, które zasłużyły na czerwoną kropkę.

Concoria design 4Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 2 lipca w Essen w Niemczech. W ramach wystawy RED DOT DESIGN AWARD dzieci wzięły udział w warsztatach „Od projektu do produktu”, na których obejrzały, a nawet przetestowały prezentowane przedmioty, dowiedziały się na czym polega praca projektanta, zaprojektowały swój indywidualny fotel.

Oscar designu trafił w tym roku do dwóch firm z Wielkopolski – Amiki i SITAGA. Jak podkreśla projektantka nagrodzonego fotela Woodi marki SITAG – architekt Anna Vonhausen: „Design to praca zespołowa. Tu w Wielkopolsce odnajdziemy ją w tradycji rzemieślniczych cechów, ale także w codzienności wielu lokalnych przedsiębiorstw, którzy swój sukces zbudowali na kooperacji i współpracy.”

Rok 2012 to rok rekordowy w dziejach nagrody Red Dot. Właśnie padła największa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu – 4515 produktów nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów. To była szczęśliwa edycja konkursu dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom.

Warto zaznaczyć, że wiele z tych firm, to prawdziwi łowcy Red Dotów – SITAG zdobył już trzeciego z rzędu Red Dota za ergonomiczny fotel biurowy, Perfekt Sobierajski po raz trzeci doskonale zaprojektował urządzenie medyczne. Amica za modele piekarnika otrzymała nagrody po raz drugi, w tym roku wyjątkową – The Best of the Best.

Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen i uznawane są na całym świecie jako jedne z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nagrodzone znakiem Red Dot produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy na całym świecie. Profesor Peter Zec, inicjator i dyrektor generalny konkursu „Red Dot Award, wskazał na wysoki poziom tegorocznego konkursu: „Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.”

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz