POZnań

Osobista Karta Poznańska, czyli OK Poznań

Stary Rynek wieczorem  Foto: TD

Poznaliśmy założenia Osobistej Karty Poznańskiej, która ma zacząć działać na wiosnę przyszłego roku. Tańsze bilety do miejskich instytucji, zniżki w sklepach czy restauracjach, bezpłatne vouchery – to tylko część propozycji, jakie czekać będą na mieszkanki i mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy rozliczają tu swoje podatki.

OK Poznań – Osobista Karta Poznańska to cały system zniżek i usług, które dostępne będą dla osób, które rozliczają swoje podatki w stolicy Wielkopolski. Miasto Poznań podpisało z Grupą MTP umowę koncesji na utworzenie i prowadzenie tego systemu. Umowa została podpisana na 10 lat, a Osobista Karta Poznańska ma ruszyć już wiosną przyszłego roku.

To odpowiedź na oczekiwania poznanianek i poznaniaków – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Chcemy w ten sposób podziękować wszystkim, którzy już rozliczają w Poznaniu swoje podatki. Z każdego złożonego tu PIT-a Miasto dostaje ok. 48 proc. przychodu. Są to pieniądze, dzięki którym razem możemy zmieniać nasze miasto na lepsze. Wierzę, że Osobista Karta Poznańska przekona wszystkich, że rozliczanie podatku w swoim miejscu zamieszkania po prostu się opłaca.

OK Poznań – jak to będzie działać?

OK Poznań to nowoczesny, interaktywny i zindywidualizowany program benefitowy. Dzięki niemu każdy, kto rozlicza swoje podatki w Poznaniu, będzie mógł skorzystać z szerokiej oferty ulg i zniżek. System obejmuje przede wszystkim aplikację mobilną, którą już za kilka miesięcy będzie można pobrać na telefon oraz stronę internetową. 

OK Poznań korzysta z nowoczesnego i przyjaznego miejskiego komponentu informatycznego, który pozwoli w większości przypadków szybko i elektronicznie zweryfikować fakt rozliczania podatku w Poznaniu – podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. – Zainstalowana aplikacja przeprowadzi użytkownika przez proces weryfikacji, a zastosowane rozwiązania IT uproszczą dostęp do zniżek – umożliwią intuicyjne wyszukiwanie treści dopasowanych do indywidualnych zainteresowań.

Jednakże dla osób, które z różnych przyczyn będą wolały udać się do Punktów Obsługi Klienta, zostanie stworzona taka możliwość.  Będą mogły otrzymać plastikową kartę, która spełniać będzie taką samą rolę. Aby ją dostać, trzeba będzie odwiedzić jeden z siedmiu stacjonarnych punktów obsługi klienta. Weryfikacja faktu rozliczania podatków w Poznaniu również odbędzie się w tych punktach. 

System usług OK Poznań zapewni także ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, które będą mogły korzystać z rozwiązań technologicznych na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych. System dostosowany będzie do prezentacji alternatywnych treści, zmiany kontrastu strony czy wielkości czcionki oraz umożliwi głosowe odczytywanie treści zgodnie z międzynarodowymi standardami WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). 

Benefity – szeroka oferta dla wszystkich mieszkańców

Oferta będzie skierowana do wszystkich grup społecznych: rodzin, osób pracujących i uczących się, studentów, seniorów i emerytów. Każdy użytkownik programu płacący podatki w Poznaniu otrzyma dostęp do wszystkich oferowanych zniżek.

W pierwszym etapie rozwoju programu zostanie udostępnionych minimum 25 benefitów. Miasto i Grupa MTP zapraszają do współpracy podmioty, które chciałby zaoferować zniżki mieszkańcom Poznania na oferowane przez siebie usługi czy produkty. 

Benefity podzielone będą na 8 grup: 

  • Kultura, sztuka, rozrywka – w tej grupie znajdą się zniżki na bilety na wydarzenia kulturalne w Poznaniu, bilety do kin studyjnych, wejściówki do muzeów, bilety na eventy i wydarzenia organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. 
  • Sport i rekreacja – tu znajdą się oferty partnerów oferujących wszelkie formy aktywności fizycznej, np. pływalnie, lodowiska, kluby fitness, siłownie, kręgielnie, zajęcia jogi, ścianki wspinaczkowe.
  • Gastronomia – w tym obszarze zaproszone do współpracy są restauracje, kawiarnie, pijalnie kawy/czekolady.
  • Zdrowie – to szczególnie istotna grupa dla seniorów, którzy znajdą tu zniżki na wizyty czy zabiegi w gabinetach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, w salonach optycznych czy gabinetach stomatologicznych.
  • Uroda – to dział, w którym zniżki mogą zaoferować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, barberskie, salony SPA czy solaria. 
  • Towary i usługi – w tym obszarze do współpracy zaproszone zostaną lokalne sklepy stacjonarne i sklepy online. W tej grupie znajdą się także zniżki na wybrane usługi oferowane przez lokalne podmioty – np. warsztaty samochodowe, oferty czyszczenia i sprzątania, agencje nieruchomości i firmy ubezpieczeniowe.
  • Edukacja – czyli zniżki dotyczące ofert edukacyjnych – np. kursy w szkołach językowych, szkołach nauki jazdy, szkołach muzycznych, prywatnych szkołach podstawowych i liceach, szkołach tańca czy szkołach sztuk walki. 
  • Podróże – tu pojawią się oferty wyjazdów zorganizowanych, lokalne biura podróży, oferty rajdów terenowych czy wycieczek po okolicy, a także na turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe.

W zależności od rodzaju benefitów w programie będą dostępne różne rodzaje zniżek. Mogą to być np.: bezpłatne wejścia do obiektów nielimitowane w czasie lub limitowane w czasie np. raz do roku, 5 razy do roku; zniżki procentowe czy bezpłatne vouchery. 

Miasto i Grupa MTP zakładają dynamiczny rozwój oferty w kolejnych latach. 

Wierzymy, że jest to możliwe, ponieważ program to doskonała możliwość pokazania swojej oferty wśród lokalnej społeczności – mówi Elżbieta Roeske, wiceprezes Zarządu Grupy MTP. – Zapraszamy do współpracy jednostki miejskie, miejscowych przedsiębiorców, podmioty komercyjne, stowarzyszenia i fundacje z Poznania, ale także z innych miast.

Firmy, które chcą zostać partnerami programu mogą zgłaszać się mailowo, na adres: partnerzy@okpoznan.pl.

Jak podaje MTP, na razie system przygotowywany jest bezkosztowo, targi biorą na siebie wszelkie koszty związane z powstaniem systemu.

Osobista Karta Poznańska - OK Poznań Foto: materiały prasowe
Użyte w artykule zdjęcia: TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz