Sport

Oskar Krzyżak zawodnikiem Warty Poznań

Oskar Krzyżak - Warta Poznań  Foto: materiały prasowe / Jan Piechota / Warta Poznań

Obrońca młodzieżowej reprezentacji Polski, 21-letni Oskar Krzyżak został piłkarzem Warty Poznań na zasadzie transferu czasowego z Rakowa Częstochowa. Umowa obowiązuje do końca sezonu 2023/24 i zawiera opcję wykupu.

Urodzony w Częstochowie zawodnik najpierw występował w Zniczu Kłobuck, z którego trafił do APN Czętochowa, a jako 11-latek został graczem Rakowa. W jego barwach, w kwietniu 2022 roku zadebiutował w Ekstraklasie i rozegrał w niej łącznie trzy mecze. Ponadto był wypożyczany do Bytovii Bytów i Skry Częstochowa. W tych zespołach, a także w drugiej drużynie Rakowa rozegrał 55 spotkań w piłce seniorskiej, zdobył w nich cztery bramki. Okrągłe 30 występów zaliczył w Fortuna 1 Lidze.

Sprowadzenie Oskara Krzyżaka ma związek z urazem Kacpra Przybyłko, który w środę przeszedł zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego w kolanie i nie będzie zdolny do gry przez ok. 9 miesięcy.

Oskar to bardzo agresywny i nieustępliwy obrońca. Typ zawodnika, przeciwko któremu gra się bardzo ciężko. Chcieliśmy mieć w tym sezonie jednego młodzieżowca na pozycji środkowego obrońcy, który jest w stanie wygrać rywalizację i grać. Wobec kontuzji Kacpra Przybyłko Oskar Krzyżak wydaje się być idealnym kandydatem – mówi Tomasz Pasieczny, pełniący obowiązki dyrektora sportowego „Zielonych”.

Oskar Krzyżak w piątek przeszedł testy medyczne w klinice Rehasport i podpisał po nich roczny kontrakt z poznańskim klubem. Po zakończeniu wypożyczenia Warta będzie mogła wykupić zawodnika z Rakowa za ustaloną już kwotę.

Wiem, że zainteresowanie ze strony Warty Poznań było od pewnego czasu, ale konkrety pojawiły się dopiero w tym tygodniu. Bardzo się cieszę, że udało się wszystko dopiąć i dołączam do zespołu Warty. Jestem cały czas w treningu, występowałem w sparingach i mam za sobą jeden występ ligowy w drugim zespole Rakowa. Moja forma fizyczna jest już odpowiednia, a myślę, że będzie jeszcze rosła – mówi Oskar Krzyżak i dodaje: – Jestem świadomy tego, do jakiego klubu trafiłem. Wiem, że czeka mnie tu dobra praca i szansa rozwoju. Jestem przekonany, że dzięki treningom i grze to się stanie. Chcę się w jak największym stopniu przyczynić do sukcesów i realizacji celów, które są przed drużyną. Znam system, którym gra Warta Poznań i myślę, że to mi pomoże w jak najszybszym wprowadzeniu się do zespołu.

Oskar Krzyżak ma 190 cm wzrostu i waży 87 kg. Będzie występował w ekipie „Zielonych” w koszulce z numerem 31. Gracz wypożyczony z Rakowa Częstochowa w czerwcu zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 21 – zagrał w towarzyskim spotkaniu z Finlandią, w którym wystąpił też m.in. Kajetan Szmyt z Warty Poznań. Oskar Krzyżak ma na koncie łącznie 10 spotkań w barwach narodowych, w zespołach U-16, U-20 i właśnie U-21.

Jest piątym nowym piłkarzem „Zielonych” w letnim oknie transferowym. Wcześniej umowy z Wartą podpisali: napastnik Dario Vizinger oraz obrońcy Jakub Bartkowski, Filip Borowski i wspomniany Kacper Przybyłko.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Jan Piechota / Warta Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz