Aglomeracja

Orange modernizuje sieć w Poznaniu

BTS  Foto: netop-technology.com

BTS Foto: netop-technology.comW najbliższy poniedziałek (22 lipca) Orange rozpoczyna przebudowę i gruntowną modernizację sieci komórkowej na terenie Poznania. Efektem będzie poprawa jakości połączeń telefonicznych oraz mobilnego dostępu do internetu, a także zwiększenie zasięgu sieci na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Poznań został podzielony na dziesięć obszarów, w których kolejno będą realizowane prace techniczne. W poniedziałek prace rozpoczną się w Centrum. W kolejnych tygodniach prace będą prowadzone w różnych częśćiach miasta. W każdej z nich potrwają około 4 tygodni. Zakończenie robót w dzielnicach, które zostaną poddane modernizacji jako ostatnie jest planowane na pierwszą połowę października. Dotąd na terenie Poznania działało blisko 170 stacji bazowych Orange. Po modernizacji i rozbudowie ich liczba wzrośnie do 305.

W trakcie prac modernizacyjnych zostanie wyłączona jedna stacja w klastrze. Prace będą prowadzone poza godzinami szczytów – mówi Arkadiusz Wiśniewski. Na dużych osiedlach staramy się to robić przed południem, kiedy ludzie są w pracy – dodaje. Jedyną niedogodnością jakiej mogą spodziewać się użytkownicy w trakcie porwadzonych prac, to przerwanie połaczenia, lub zanik zasięgu sieci wewnątrz budynku w trakcie gdy najbliższa stacja zostanie wyłaczona na czas modernizacji. Pozostałe prace będą dla użytkowników niezauważalne.

Operator dodatkowo będzie informował użytkowników za pomocą SMSów, że w jego okolicy trwają prace. Wiadomości będa wysyłane do osób przebywających w danym obszarze, na którym znajduje się 20 – 30 nadajników.

Jak to się dzieję, że będzie mniej, a jest więcej?

T-Mobile oraz Orange porozumiały sie i wspólnie będą wykorzystywać nadajniki. Każdy z nich przed konsolidacją posiadał ok. 6500 stacji bazowych. Po tym procesie współnie dysponować będą 10000 stacji na terenie kraju. Użytkownik nie zauważy różnicy – technicznie jeden nadajnik bedzie odpowiedzialny za obsługę ruchu dwóch operatorów.

Proces przebudowy całej sieci zakończy się w 2014 roku. Już teraz zmodernizowano ponad połowę stacji bazowych na terenie kraju. Dzieki temu w zasięgu usług 3G znajdzie się około 80-90% Polaków. pozwoli to na znaczny wzrost jakości usług oraz korzystanie z szybkiego mobilnego internetu (do 42 Mb/s), praktycznie w każdym zamieszkałym miescu polski. Stacje bazowe Orange będą też gotowe do uruchomienia szybkiej mobilnej transmisji danych w technologii LTE.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Zasięg po konsolidacji się pogorszy z powodu wycięcia 3000 stacji bazowych, ta operacja ma na celu cięcie kosztów.