Aglomeracja

Ogrody Matki Boskiej Zielnej już w niedzielę

Park w Dziekanowicach - chata chłopska  Foto: lednica.pl / materiały prasowe

W połowie sierpnia kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jak obchodzono je dawniej, jakie tradycje mu towarzyszyły, będziemy mogli się przekonać podczas wydarzenia Ogrody Matki Boskiej Zielnej w Wielkopolskim Parku Etnograficznym już w najbliższą niedzielę.

Święto to w tradycji ludowej utrwaliło się jako święto Matki Boskiej Zielnej. Gospodynie zanosiły wówczas do kościoła, w celu poświęcenia,  bukiety z ziół, warzyw,  kłosów zbóż, owoców i innych płodów rolnych.

Czyniło się to na pamiątkę wonnych ziół i kwiatów, które znaleźli apostołowie w opustoszałym grobie Matki Boskiej, świadczące o jej świętości – jak mówią biblijne przekazy – wyjaśnia Joanna Wieczorek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – ważne też były względy agrarne, jak chęć uproszenia dobrych i obfitych plonów z pól, łąk i ogrodów.

Choć nie będzie mszy, to w tym dniu w kościele z Wartkowic w samo południe poświęcone zostaną zarówno przygotowane przez pracowników Skansenu bukiety, jak i te, które przyniosą zwiedzający.

Na miejscu będzie można dowiedzieć się także o ziołach i innych roślinach wkładanych do święconych bukietów, o leczniczych właściwościach ziół i ziołowych wywarów. Sprzedawane będą również zioła,  kompozycje roślinne, oraz miód.

Na wydarzenie Ogrody Matki Boskiej Zielnej zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach w niedzielę 15 sierpnia od 11:00 do 17:00.

Za wstęp zapłacimy 12,00 złotych (bilet normalny) lub 6,00 złotych (ulgowy). Dzieci w wieku do lat 7 wejdą bezpłatnie.

Użyte w artykule zdjęcia: lednica.pl / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz