Aglomeracja Stare Miasto

Odważne dzieciaki z całego świata gościły w Puszczykowie

Brave Kids - Grupa z Indii  Foto:

Warsztaty artystyczne, przyśpieszona nauka komunikowania się bez znajomości języka i mnóstwo nowych przyjaźni. Odważne dzieci z Estonii, Indii i Ukrainy gościły u polskich rodzin w podpoznańskim Puszczykowie. Projekt Brave Kids to spotkania artystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych z różnych części świata, dla których praktykowanie sztuki jest formą pracy nad swoją sytuacją społeczną.

Brave Kids zawitały do Puszczykowa po raz trzeci. Jak zawsze zostały ciepło przyjęte nie tylko przez goszczące je rodziny, ale także przez pozostałych mieszkańców. Swój pobyt rozpoczęły od występu podczas Dni Puszczykowa. Dzieci z każdej z trzech grup zaprezentowały specjalnie na tę okazję przygotowany program, w którym przekazały esencję kultury, w jakiej wyrosły.

Przez całe dwa tygodnie dzieciaki z Brave Kids mieszkały u puszczykowskich rodzin i wraz z polskimi dziećmi brały udział w warsztatach artystycznych, podczas których wspólnie przygotowywały występ.

Dzieci na początku potrzebowały trochę czasu, by się zaaklimatyzować, ale potem bardzo mocno zżyły się ze sobą i z rodzinami je goszczącymi. Teraz trochę posmutniały, bo wiedzą, że nadszedł czas pożegnań, ale jednocześnie są bardzo podekscytowane kolejnym etapem przygody – wyjazdem na finał przedsięwzięcia do Wrocławia – mówi Anna Mieszała, koordynatorka projektu Brave Kids w Puszczykowie.

Dzieci pochodzące ze społeczności Langa z Radżastanu w barwnych strojach odtańczyły tradycyjny indyjski taniec. Grupa ukraińska w swoim spektaklu teatralnym połączyła baśń z ukraińską rzeczywistością, a sceną zawładnął magiczny realizm zza naszej wschodniej granicy. Członkowie estońskiej grupy są dopiero na początku swojej artystycznej drogi, ale wkładają dużo serca i radości w to, co robią. Ich występ tak bardzo spodobał się puszczykowskim dzieciom, że zaraz po spektaklu próbowały swoich sił w skakaniu przez skrzyżowane sznury.

Puszczykowski etap projektu zakończył występ pófinałowy. Dzieci z Indii, Estonii i Ukrainy na scenie połączyły siły i zaprosiły publiczność do podwodnego, subtelnego świata, którym rządzi niezwykle niezadowolony król. Wtórowali im nowi przyjaciele z polskich rodzin goszczących Brave Kids.

Dzieciaki bardzo poważnie podeszły do tego zadania. Chciały, żeby ich występ wpasował się w ideę Brave Kids. Zaprezentowały przedstawienie opowiadające o kłócących sie plemionach dorosłych, które godzą się dzięki interwencji dzieci i stają się jednym zgodnym plemieniem. Ten mini spektakl bardzo spodobał się publiczności, zwłaszcza, że dzieci przygotowały go w zaledwie 3 dni – opowiada Anna Mieszała.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz