POZnań

Odnowiono rzeźbę na Cytadeli

Jerzy Sobociński - Mewa w Parku Cytadela  Foto: materiały prasowe / ZZM

Do parku Cytadela wróciły znane poznaniakom “Mewy”. Rzeźbę po renowacji można podziwiać w ogrodzie wodnym. Jej ponownego montażu dokonano przy użyciu dźwigu.

Rzeźba powstała w 1970 roku. Jej autorem jest znany poznański artysta, Jerzy Sobociński. Dzieło pierwotnie wykonane zostało z betonu i żelaza, ale ze względu na nietrwałość materiału z czasem zaczęło niszczeć. Naprawa betonowych elementów nie gwarantowałaby przetrwania rzeźby przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Dlatego, aby zachować pomnik dla następnych pokoleń, po konsultacji z Wielkopolskim Związkiem Artystów Rzeźbiarzypodjęto decyzję o renowacji i odlaniu rzeźby z brązu. 

Prace trwały kilka miesięcy. Renowację wykonał poznański artysta Andrzej Kołodziejczyk, a sam odlew powstał w pracowni artystycznej Garstka Studio z Szymanowa koło Śremu. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwał Zarząd Zieleni Miejskiej. 

Woda wypompowana z ogrodu wodnego posłużyła do czyszczenia alejek spacerowych po zimie. Obecnie trwa oczyszczanie zbiornika. Po jego zakończeniu akwen ponownie zostanie napełniony wodą. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / ZZM

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz