POZnań

Nowy przystanek: Ratajczaka

Nowy przystanek Św. Marcin - Ratajczaka  Foto: ZTM

Od najbliższego czwartku będzie można korzystać z nowego przystanku „Ratajczaka” znajdującego się przy odnowionym odcinku ulicy Święty Marcin. Zatrzymywać się na nim będą tramwaje linii nr 2, 5, 9, 13 i 16.

Wraz z realizacją Projektu Centrum, ulica Św. Marcin zyskuje nowe oblicze. Dotyczy to także infrastruktury torowo-sieciowej. Wymienione zostało torowisko i sieć trakcyjna, dzięki czemu podróż stała się bardziej bezpieczna i komfortowa. Od czwartku, 7 marca pasażerowie zyskają kolejne dogodne miejsce wsiadania i wysiadania z tramwajów – na odcinku pomiędzy dość odległymi przystankami „Zamek” i „Gwarna” a „Marcinkowskiego”.

Przystanek „Ratajczaka”, który znajduje się na ul. Św. Marcinie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Ratajczaka, został wyposażony w wiatę, ławki i tablicę informacji pasażerskiej.

To przystanek typu wiedeńskiego, dzięki czemu łatwiej będzie wsiadać i wysiadać z tramwajów zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym, ale także opiekunom z dziećmi w wózkach. W przyszłości – po wybudowaniu trasy tramwajowej wzdłuż ul. Ratajczaka – będzie można na tym przystanku wsiąść w tramwaj jadący na Wildę i Dębiec, co znacząco skróci czas dojazdu na południe Poznania.

Warto pamiętać, że uruchomienie nowego przystanku oznacza nie tylko kolejne miejsce przesiadkowe. Od 7 marca nowy przystanek na trasie z ronda Kaponiera w kierunku Al. Marcinkowskiego będzie uwzględniany w systemie PEKA.

Jest to szczególnie istotne w przypadku osób opłacających podróże z tPortmonetki oraz korzystających z biletów trasowanych. „Ratajczaka” stanie się przystankiem „do pary” dla przystanku „Pl. Wolności” (w kierunku Fredry i Gwarnej), przez co wyrównane zostaną opłaty za przejazd w obu kierunkach.

Osoby, które w chwili uruchomienia przystanku będą posiadały bilet trasowany uwzględniający przejazd tramwajem przez ul. Święty Marcin, mogą z tego biletu korzystać do zakończenia jego ważności. Natomiast kolejny bilet powinien już uwzględniać nowy przystanek. Posiadacze kart PEKA, będą musieli się udać do najbliższego Punktu Obsługi Klienta ZTM w celu uaktualnienia trasy zapisanej na karcie. Bilet trasowany obejmujący nowy przystanek „Ratajczaka” dostępny będzie w sprzedaży od 7 marca 2019.

Użyte w artykule zdjęcia: ZTM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz