POZnań

Noc w Hotelu, czyli urodziny Pałacowego!

Kino Pałacowe  Foto: Maciej Kaczyński

Mijają właśnie cztery lata, od kiedy po raz pierwszy poznaniacy mogli zasiąść w wygodnych fotelach, w nowej i zmodernizowanej Sali Kinowej w Centrum Kultury Zamek. Z tej okazji Nowe Kino Pałacowe zaprasza na wieczorny maraton filmowy. Dreszczyk emocji, mroczne zakamarki, służbowe tajemnice i ekscentryczni lokatorzy – to wszystko podczas „Nocy w hotelu”.

50 lat Pałacu Kultury (11)

W urodzinowym programie: „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona i „Million Dollar Hotel” Wima Wendersa. A co jeszcze? M.in. urodzinowy tort i… niech jeszcze kilka szczegółów pozostanie tajemnicą. Szykujcie się na niespodzianki i filmowe atrakcje, bo różne rzeczy mogą się zdarzyć… zaprasza Martyna Nicińska, rzeczniczka Zamku.

Kino Pałacowe jest związane z Centrum Kultury ZAMEK, a wcześniej z Pałacem Kultury, od lat 60. XX wieku.

W 1965 roku oddano do użytku ulokowane w Sali Wielkiej (dawnej sali tronowej) Kino Pałacowe z widownią na 600 miejsc. W 1970 zainaugurował swoją działalność DKF „Kinematograf’ 75”, a dwa lata później odrębny Młodzieżowy DKF „Kinematograf’77”. Cykliczne organizowane były Poznańskie Tygodnie filmowe oraz coroczne Zaduszki Filmowe. Od 1971 roku dla miłośników realizacji ruchomych obrazów działa Amatorski Klub Filmowy AWA.

Kino Pałacowe, po gruntownym dwuletnim remoncie ukończonym w grudniu 2012 roku i przekształcającym cały wewnętrzny kompleks Zamku, przeobraziło się w Nowe Kino Pałacowe, a w grudniu 2016 roku wróciło do pierwotnej nazwy – Kino Pałacowe. Kino dysponuje 143 miejscami, cyfrowym projektorem, wysoką jakością obrazu i dźwięku z możliwością projekcji 3D. Kino Pałacowe wyróżnia sią otyginalnym repertuarem, w którym można znaleźć zarówno najlepsze filmy współczesne, jak i klasykę kina. Co roku w ZAMKU organizowany jest również Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA (w 2016 miał on swoją 20. edycję).

Urodziny Kina Pałacowe – 17 grudnia,  godz. 18:00 / bilety: 20 zł. Wydarzeniu towarzyszy wystawa w Holu Wielkim ZAMKU, na której można zobaczyć: polskie plakaty filmowe i przemiany kina w Zamku.

50 lat Pałacu Kultury (2)

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczyński

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz