POZnań

Noblista z Wielkopolski otworzy Zjazd Fizyków

Noc Naukowców 2011 - Politechnika Poznańska - Festiwal Wysokich Napięć  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Laureat Nagrody Nobla, profesor Klaus von Klitzing, niemiecki fizyk urodzony w Środzie Wielkopolskiej w najbliższy poniedziałek w Poznaniu gościć będzie . Jego wykład zainauguruje 42- Zjazdu Fizyków Polskich, który odbywać się będzie na Politechnice Poznańskiej.

Noc Naukowców 2011 - Politechnika Poznańska - Festiwal Wysokich Napięć Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterW spotkaniu udział weźmie ponad 350 naukowców. Gościem będzie także profesor Agnieszka Zalewska, pierwsza kobieta, która objęła urząd przewodniczącej Rady CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych). Jest także pierwszą osobą z Europy Środkowo-Wschodniej, która objęła ten urząd.

Profesor Klitzing Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał w 1985 za odkrycie kwantowego efektu Halla. Kwantowy efekt Halla polega na przyjmowaniu przez opór elektryczny materiału określonych dyskretnych wartości wyrażonych za pomocą stałej von Klitzinga RK = h/e2 = 25812,807557(18) Ω.

Dla większości z nas zaawansowana fizyka jest czystą magią, ale jak podkreślają organizatorzy Zjazdu Fizyków, wydarzenie ma stać się także platformą zbliżenia środowisk naukowego i nauczycielskiego. To także miejsce spotkań młodych naukowców – znakomita okazja do promocji swoich dokonań, nawiązanie współpracy, wymiana poglądów oraz dyskusji nad perspektywami rozwoju nauk fizycznych w Polsce i na świecie.

Politechnika Poznańska Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz