K U L T U R A

Niedziela na Transatlantyku

Kino mobilne Skody  Foto: materiały prasowe

Kino mobilne Skody Foto: materiały prasoweSpośród wielu zaplanowanych na niedzielę wydarzeń każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Będą oczywiście pokazy filmowe, warsztaty i spotkania.

Na niedzielę zaplanowano trzy pokazy z sekcji Transatlantyk Eko Inspired by Aquanet. Jako pierwszy wyświetlony zostanie film Testowane na ludziach, burzący nasze wyobrażenia o zdrowym trybie życia, ukazując, że nie zawsze mamy na niego wpływ, w obliczu świata zarządzanego przez wielkie korporacje. Narratorem filmu jest Sean Penn – aktor i aktywista. Z publicznością festiwalową połączą się przez Skype twórcy filmu – Dana Nachman i Don Hardy Jr. Ten pokaz w Multikinie 51 rozpocznie się o 14:00. O tej samej godzinie odbędzie się również seans filmu Był sobie las w reżyserii Luca Jacqueta, a pół godziny później ponownie zostanie pokazana widowiskowa Kraina niedźwiedzi 3D.

Natomiast o rewolucji, która dokonała się w amerykańskim przemyśle filmowym w ostatnim pięcioleciu opowiedzą aktorzy Justin Chatwin i Ford Smith. Porozmawiają oni o rosnącej roli mediów społecznościowych, zmianie systemu produkcji i rosnącej siły telewizji, która zaczęła “podbierać” aktorów wytwórniom filmowym. To spotkanie w Nowym Kinie Pałacowym rozpocznie się o godzinie 15:00 .

Film Wojna światów Stevena Spielberga, w której Chatwin zagrał u boku Toma Cruise’a, zostanie pokazany w Kinie Łóżkowym o godzinie 20:00.

Ciekawie zapowiada się także pokaz “Powstania Warszawskiego”, który rozpocznie się w Sali Wielkiej zamku o 14:00. Gośćmi tego pokazu będą Piotr Śliwowski (kierownik działu historycznego muzeum Powstania Warszawskiego) i Bartosz Chajdecki (kompozytor muzyki). Zaraz po projekcji odbędą się warsztaty Orka Film, a więc studia stojącego za odświeżoną, kolorową i udźwiękowioną wizją powstania. O tym ambitnym zadaniu opowiedzą Marcelina Górka i Jagna Pilczuk w Sali Wielkiej Zamku o 17:00.

Dzisiaj także odbędą się kolejne warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży oraz Pyszoty, czyli warsztaty kulinarne dla najmłodszych. O godz. 11.00 Katarzyna Lewińska, wybitna kostiumolog, która w dorobku ma współpracę między innymi z Peterem Greenawayem i Jackiem Koprowiczem, opowie jak z pomocą kostiumu kreuje się w obrazie portret psychologiczny bohaterów filmowych.

Kolektywy Kulinarne, w których można się posilić czynne będą od 11:30 do 20:00. Silent Disco rozpocznie się w Klubie Festiwalowych o 22:00. To oczywiście tylko niektóre z propozycji.

Silent Disco na Transatlantyk Festiwal Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz