K U L T U R A

Poniedziałek na Transatlantyku – rozsądnie i praktycznie

Silent Disco na Transatlantyk Festiwal  Foto: materiały prasowe

Poniedziałek na Transatlantyku zapowiada się po poznańsku, czyli rozsądnie i praktycznie. Kompozytorzy przedstawią branżę muzyczną od strony aranżacji, ekonomii i prawa. Nie zabraknie również warsztatu mistrza: Lech Majewski odkryje tajniki, jak opowiadać obrazem i budować uniwersalne symbole w kinie.

Silent Disco na Transatlantyk Festiwal Foto: materiały prasoweO godz. 14.00 w kinie Muza zostanie pokazana “Gloria”, pełen nadziei, ale nie stroniący także od życiowego realizmu obraz kobiety szukającej nowego sensu życia, gdy odejście dorosłych już dzieci i brak partnera rodzą w sercu pustkę. Gloria nie daje jednak za wygraną, korzysta z życia, nie pozwalając się zmarginalizować jako osoba grubo po pięćdziesiątce. Uprawia jogę, śpiewa, chodzi na potańcówki dla singli. Piękny film, z wielokrotnie nagradzaną rolą Pauliny Garcii, a zarazem najnowszy obraz chilijskiego reżysera Sebastiana Lelio, który polska publiczność zna m.in. ze “Świętej rodziny”. Prelekcję przed filmem wygłosi o. Roman Bielecki, redaktor naczelny miesięcznika “W drodze”.

W sekcji Transatlantyk Panorama, dedykowanej nowościom ze światowego kina, o godz. 19.30 zostanie wyświetlona “Rosie” – film Szwajcara Marcela Gislera traktujący o wszelkich możliwych wymiarach miłości. O godz. 20.00 publiczność obejrzy natomiast “Duży zeszyt” – poruszającą historię o trudnym dzieciństwie pary chłopców, dorastających w czasie wojny pod okiem surowej babki. “Siostry i Schiller” – pełen wdzięku niemiecki film kostiumowy o życiu prywatnym buntownika-poety Friedricha Schillera.

Sekcja Transatlantyk Konfrontacje jest także przestrzenią emocjonujących dyskusji na drażliwe tematy. Gościem pokazu filmu “Strefa bez ognia” o godz. 17.00 w Multikinie 51 będzie jego reżyser Callum Macrae. Swój film poświęcił konfliktowi na tle religijnym i etnicznym na Sri Lance, który doprowadził do eskalacji brutalnej przemocy. Z kolei w “1001 jabłek” (seans o godz. 17.30) iracki reżyser Taha Karimi przypomina o mrocznej przeszłości swojego kraju – tragedii ludności kurdyjskiej, która stała się ofiarą wojskowego reżimu w latach 80. ubiegłego wieku.

Kino mobilne Skody Foto: materiały prasowe

W bogatej sekcji Sundance na Transatlantyku w poniedziałek wyświetlone zostaną cztery seanse w Multikinie 51: dokument o izraelskim szpiegu pt. “Zielony książę” o godz. 17.00, południowoamerykański dramat “Zabić człowieka” o godz. 17.30, emocjonujący thriller szpiegowski “Bardzo poszukiwany człowiek” (seans o godz. 22.00) w reżyserii autora “Control” Antona Corbijna i “Difret” Alejandro Fernandez Almendrasa – koprodukcji etiopsko-amerykańskiej o trudnych losach 14-letniej Hirut, która zostaje zmuszona do morderstwa w obronie własnej, co prowadzi do potępienia ją przez okolicznych mieszkańców.

W ramach Transatlantyk Sport zostaną pokazane niezwykłe losy kolarzy, których niezłomność i duch rywalizacji wygrywają z niepełnosprawnością („Unstoppables”, godz. 22.30, Multikino 51). Miłośników klasycznego kina nie może natomiast ominąć seans w Nowym Kinie Pałacowym o godz. 20.00. Czeka tam bowiem na nich znakomita czarna komedia „Pan Verdoux” w ramach sekcji Retrospektywa: Charles Chaplin.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz