K U L T U R A

Nic się tu nie dzieje

festiwal nic tu się nie dzieje  Foto: UMP

“Nic się tu nie dzieje” – program artystyczny o tak przewrotnym tytule zaprezentowali przedstawiciele poznańskich kin studyjnych. Rialto, Muza i Nowe Kino Pałacowe weszły we współpracę, by w dniach od 5 do 9 sierpnia zaproponować poznaniakom szereg wydarzeń związanych z kinematografią.

Wyszli państwo ze świetnym pomysłem, ponieważ pojawiła się w nim przede wszystkim współpraca a wiemy, że różnie to bywa z podmiotami, które prowadzą taką samą działalność. Pojawiła się też przestrzeń miejska i wyjście do mieszkańców. Po trzecie to wydarzenia skierowane do szerokiego grona odbiorców – mówi Justyna Makowska, dyr. Wydziału Kultury UMP.

“Nic tu się nie dzieje” to zbiór projekcji filmowych i wydarzeń towarzyszących, które będą się odbywały w Poznaniu w dniach 5 – 9 sierpnia. Najważniejszymi punktami będą wówczas trzy kina studyjne: Rialto, Muza i Pałacowe.

Sierpień to miesiąc, w którym przywykliśmy, że nic się nie dzieje. Jedna z imprez, która w tym miesiącu funkcjonowała w Poznaniu, odpłynęła. Nie chodzi o to, że chcemy wypełnić lukę, która się po tym pojawiła. Ta inicjatywa daleko wykracza poza festiwalowe ramy. Pokazujecie państwo, że można współpracować – wyjaśnia dyr. Makowska.

Filarami programu będą przedpremierowe pokazy filmów z najważniejszych europejskich festiwalu filmowych i wydarzenia specjalne, takie jak spotkania z twórcami, chodzony maraton filmowy, spacery po filmowym Poznaniu czy warsztaty dla dzieci.

Wśród pokazów przedpremierowych spodziewać się można najnowszego filmu mistrza inteligentnej komedii Woody’ego Allena. Jego “Śmietanka towarzyska” otwierała tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes i jak zwykle u Allena gromadzi gwiazdorską obsadę: Steve Carell, Jesse Eisenberg, Blake Lively, Kristen Stewart. Polska premiera filmu odbędzie się 12 sierpnia.

Przedpremierowo będzie można zobaczyć też między innymi:

“Komuna” Thomasa Vinterberga
“Argentyna, Argentyna” Carlosa Saury
“The First, The Last” Bouliego Lannersa
“U pana Marsa bez zmian” Dominika
“Belgica” Felixa Van Groeningena
“Boska Florence” Stephena Frearsa
“The Unknown Girl” w reżyserii duetu braci Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne
“Fukushima. Moja miłość” Doris Dörrie,

Pokazy filmów przedpremierowych będą biletowane po 15 zł.

Otwarciem dla “Nic tu się nie dzieje” będzie chodzony maraton filmowy. Jednego dnia, zaczynając od projekcji w Muzie, potem przez Kino Pałacowe, a ostatni seans w Rialto, zobaczyć będzie można nastrojowe, “wakacyjne” filmy (“Królowie lata”, “Najlepsze najgorsze wakacje” i “Vicky Cristina Barcelona”). Karnet na wydarzenie będzie kosztował 30 zł.

Projekcje filmów niemych z muzyką na żywo to zawsze ciekawe doznanie, które pozwala odkryć na nowo klasyki kina i poznać interesujących muzyków. Podczas “Nic tu się nie dzieje” będzie okazja do udziału w trzech takich wydarzeniach:
– film “Zaginiony świat” i muzyka Lentoid – Nowe Kino Pałacowe
– film “Światła wielkiego miasta” i muzyka Bobby the Unicorn – Kino Muza
– film “Bestia” i muzyka Agnieszka Kowalczyk – Kino Rialto

Wstęp na filmy nieme z muzyką na żywo będzie w cenie 15 zł.

Program sierpniowej imprezy, przewiduje też spotkania z twórcami kina i aktorami. Na tę chwilę potwierdzony jest przyjazd reżysera Andrew Steggalla, który pojawi się z filmem “Pożegnanie”.

Organizatorzy zapraszają też na filmowy spacer po Poznaniu z przewodnikiem, warsztaty kinooperatorskie dla dzieci, zwiedzanie kin “od kuchni”. Dla gustujących w muzyce klasycznej odbędzie się transmisja przedstawienia baletowego “Poskromienie złośnicy” z Teatru Bolszoj, a dla miłośników malarstwa “Wystawa na ekranie – Vincent van Gogh”.

Bilety i pełen program imprezy pojawią się online 25 lipca. Szczegóły można śledzić na stronie: www.nicsietuniedzieje.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz