Murowana Goślina Swarzędz

Nastolatek ze Swarzędza sięga Kosmosu!

Karol Wojsław  Foto: @spacein180

Nastolatek ze Swarzędza dopiął swego! Karol Wojsław na platformie croudfundingowej zdobył bejmy i wyśle w Kosmos sondę badawczą. Start odbędzie się w Murowanej Goślinie już w sobotę rano.

Mam 16 lat i uczęszczam do 1 klasy Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu – przedstawia się Karol Wojsław – interesuję się elektroniką i astronomią, gram również na gitarze i perkusji, jestem młodym człowiekiem pełnym ambicji i zapału do działania.

Zapału rzeczywiście trudno mu odmówić. Karol prowadzi także bloga dla amatorów elektroniki oraz robotyki (www.mechatrobot.pl), którego co miesiąc odwiedza kilka tysięcy osób.

Nastolatek, w ramach swojego projektu Space in 180, za zdobyte na platformie PolakPotrafi bejmy zbudował amatorską sondę badawczą. To właśnie ją wyśle do stratosfery za pomocą balonu meteorologicznego napełnionego helem.

W trakcie lotu zostaną przeprowadzone badania, których wyniki zostaną udostępnione w internecie i zbadane zostanie między innymi stężenie ozonu w stratosferze oraz temperatura, ciśnienie i czystość powietrza.

Planowo lot może trwać w granicach 2 godzin – wyjaśnia Karol Wojsław – balon osiągnie wysokość około 20 – 35 km po czym eksploduje, a ładunek zacznie opadać na Ziemię, gdzie zostanie odnaleziony, a zebrane dane pobrane.

Podczas lotu zamontowane na sondzie kamery nagrać mają dodatkowo wysokiej jakości film, pokazujący panoramiczny obraz kuli ziemskiej.

Sonda wyruszy w swą podróż ze Stadionu Miejskiego w Murowanej Goślinie w sobotę 22 października około godziny 11:00.

Wcześniej odbędzie się pokaz samej sondy, a jej twórca zaprezentuje elektronikę, która będzie podczas lotu zbierać dane z czujników, pokaże w jaki sposób wypuszcza się balon meteorologiczny, czy jak odbierane są dane z sondy z wykorzystaniem systemów radiowych. To spotkanie rozpocznie się już o 8:30 i potrwa do 12:00.

Na miejsce startu można przyjechać własnym samochodem i skorzystać ze znajdującego się przed stadionem bezpłatnego parkingu. Można tutaj dotrzeć także autobusami linii 341, 342, 348 lub baną wysiadając na stacji Murowana Goślina. Przejście stąd na stadion zajmie około 15 minut.

Sonda Karola Wojsława

Użyte w artykule zdjęcia: @spacein180

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz