POZnań

Najpiękniejsze elewacje nagrodzone!

Zakończenie remontu elewacji Uniwersytetu Artystycznego (5)  Foto: TD

Trzy najlepiej odnowione w ubiegłym roku budynki to: kamienica na narożniku ulic Kwiatowej i Rybaki, budynek przy Galla Anonima 18/10 a także gmach Uniwersytetu Artystycznego.

Zakończenie remontu elewacji Uniwersytetu Artystycznego (5) Foto: TDBudynek UAP przy Alejach Marcinkowskiego otrzymał specjalne wyróżnienie Miejskiego Konserwatora Zabytków. Jak podkreśla Joanna Bielawska-Pałczyńska nagroda należy się za za precyzyjne odtworzenie pierwotnego wystroju sztukatorsko-rzeźbiarskiego elewacji zabytkowego gmachu dawnego polskiego Ziemstwa Kredytowego, w oparciu o archiwalne materiały ikonograficzne.

W corocznym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania po raz pierwszy spadla liczba remontów w stosunku do roku poprzedniego (142 obiektów w 2012 r. wobec 165 w roku 2011). Tym bardziej jest to niepokojące w kontekście planów obcięcia środków z budżetu miasta przeznaczonych na dofinansowanie prac konserwatorskich do kwoty zaledwie 300 tys. zł.

Poznań od lat jest w przysłowiowym „ogonie” polskich miast, gdy mowa o poziomie dofinansowania remontów. Pięciokrotnie mniejszy Płock wydał ponad dwa razy więcej pieniędzy w ostatnich trzech latach w stosunku do Poznania, a porównywalny wielkościowo Wrocław – aż 36 razy więcej.

Rybaki_24_25_Kwiatowa_3 - po remoncie Foto: Adam Adamczyk/SIdP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz