K U L T U R A

Najnowsza premiera Polskiego Teatru Tańca wraca do Poznania

Romeos 7 julias unplagued. Traumstadt  Foto: materiały prasowe / Andrzej Grabowski

Najnowsza premiera Polskiego Teatru Tańca “Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” ponownie będzie można obejrzeć w siedzibie Polskiego Teatru Tańca. Spektakl w koprodukcji z zespołem bodytalk po prezentacjach w Berlinie, Düsseldorfie i Münster powraca i odbędzie się 1, 2 oraz 3 października.

„kawał imponującego teatru tańca” -tak określił spektakl na łamach tanzweb Steffena Georgi

Polski Teatr Tańca i niemiecki kolektyw artystyczny bodytalk w ubiegłych latach, na wspólnym koncie zebrali sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim nagrodę Cologne Dance Theatre Prize za spektakl “Jewrope” (2014) oraz tytuł „spektaklu roku”, który został przyznany polsko – niemieckiej koprodukcji „Solidaritot” przez magazyn “tanz— Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”(2019).

Ponownie spotkali się w roku 2021, podczas premiery „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt”, aby zderzyć taniec z rzeczywistością pandemii i ponownie odkryć dla współczesności najsłynniejszą historię miłosną wszech czasów, uwiecznioną w tragedii Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia”.

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos… w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa – czytamy na stronie wydarzenia


Dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki czerpiąc z tych inspiracji, pragną stworzyć obraz Miasta.
Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?

Na scenie wystąpią artyści Polskiego Teatru Tańca: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong – Adryańczyk„Romeos & Julias unplagued .Traumstadt” to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowana przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.

“Romeos&Julias unplagued. Traumstadt”

Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8
1, 2 i 3 października, godzina 20:00

Bilety w cenie:
50 zł (bilet normalny)
30 zł (bilet ulgowy)

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Andrzej Grabowski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz