Aglomeracja BizNews

Na Allegro nie kupisz już maseczek

Lekarze będą wystawiali elektroniczne zwolenienia  Foto:

Popularne platformy sprzedaży internetowej nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji – postanowił Premier Mateusz Morawiecki. Z kolei Minister Łukasz Szumowski zakazał wywozu produktów leczniczniczych zagranicę bez zgody GIF. Wszystko po to, by ograniczyć sprzedaż artykułów z niepewnych źródeł i zapewnić Polakom odpowiednią ilość leków.

Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia. Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki zdecydował ukrócić ten proceder.

Takie możliwości daje Premierowi, a także wojewodom specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Mateusz Morawiecki nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:

zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych
zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów
wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Minister Zdrowia wprowadził również zakaz wywozu poza granicę kraju bez zgody GIF produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych.

Na liście produktów z zakazem wywozu znalazły się m.in.

produkty przeciwgorączkowe
produkty przeciwbólowe,
produkty przeciwzapalne,
środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze
maseczki,
fartuchy,
odzież operacyjna,
rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
termometry elektroniczne.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz