Aglomeracja

Muzyka i film nie do wyrzucenia

Płyta CD  Foto: sxc

Płyta CD Foto: sxcCzy ktoś jeszcze słucha muzyki nagranej na kasety magnetofonowe? Z pewnością tak, choć jest ich coraz mniej. Zostały wyparte przez płyty CD. Dokładnie tak samo jest z filmami nagrywanymi na kasety VHS, które zostały zastąpione przez płyty DVD. Nowsze nośniki są trwalsze, choć nie wieczne, a ich cena jest bardzo niska. Muzyki i filmów zapisanych na srebrnych płytach nie wyrzucajmy jednak do śmieci.

Teraz także płyty CD i DVD zastępujemy dyskami zewnętrznymi. Wszystko przez duże ilości danych, które każdy z nas gromadzi. Zdjęcia z aparatów cyfrowych, muzyka czy filmy kupione w sieci. Coraz chętniej więc kopiujemy wszystko z płyt na dyski, a srebrne nośniki stają się dla nas zbędne. Są one jednak cennym surowcem, który może zostać powtórnie wykorzystany.

W naszej aglomeracji rozpoczęła się właśnie zbiórka niepotrzebnych już płyt. Organizuje ją GOAP.

Każdego roku wytwarzane są miliony płyt, a poliwęglan, z którego wytwarzane są płyty CD i DVD, jest cennym surowcem – wyjaśniają organizatorzy zbiórki – po jego odpowiednim przetworzeniu powstają między innymi nowe płyty CD, lampy samochodowe i artykuły biurowe.

Zbiórka płyt CD i DVD Foto: ZM GOAP

Związek Międzygminny GOAP, który zajmuje się między innymi organizacją wywozu śmieci, zbierać będzie płyty CD i DVD do piątku 20 września. Możne je przynosić do Biura Obsługi Klienta  przy ul. Św. Michała 43 oraz do wszystkich delegatur ZM GOAP w Poznaniu i na terenie gmin członkowskich.

Warto być może przed oddaniem płyt przełamać je, by nikt niepowołany nie odczytał zawartych na nich danych.

Płyta CD Foto: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz