K U L T U R A

Muzyczna międzynarodowa Malta

Faith No More - Mike Patton  Foto: wikipedia

Podobnie jak w ubiegłych latach, tegoroczny Malta Festival Poznań obfituje w wydarzenia muzyczne. 4 lipca: muzyczną gwiazdą festiwalu będzie zespół Faith No More i ich charyzmatyczny frontman Mike Patton, występujący nad poznańskim jeziorem Malta w ramach cyklu Poznań dla Ziemi.

Faith No More - Mike Patton Foto: wikipedia

Zanim usłyszymy największe przeboje tej legendy alternatywnego metalu, na scenie pojawią się zespoły należące do najbardziej oryginalnych nowych zjawisk na polskiej scenie muzycznej: Muchy i Snowman. Po wydaniu ostatniej płyty, zatytułowanej „Notoryczni debiutanci”, Muchy, jako jedyny polski zespół, został zaproszony do występu na głównych scenach najważniejszych festiwali muzycznych w kraju. Ich najnowszy singiel „Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę” momentalnie wspiął się na szczyty list przebojów.

Snowman miesza awangardę, post rock, jazz i psychodelię. Ich ostatnia płyta „The Best Is Yet to Come” spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków.

6 lipca: muzycznym wydarzeniem nawiązującym do tegorocznego idiomu Malta Festival Poznań, zatytułowanego Akcje Azjatyckie/ Asian Investments będzie blisko 6-godzinny koncert Między Azją a Europą: muzyka romska

Romowie są tą grupą etniczną, która przypomina o odwiecznej wędrówce ludów i jest żywym łącznikiem między Azją i Europą. Ideą koncertu jest muzyczna podróż ich śladami: z Radżastanu – indyjskiej krainy, z której przed wiekami wyruszyli Cyganie, a dziś Dhoad Gypsies of Rajasthan, do Egiptu, by za sprawą The Musicians of the Nile posłuchać tradycyjnej muzyki Egiptu i Sudanu przemieszanej z pieśniami mieszkających tam niegdyś cygańskich rodzin.

Przewodnikiem na tureckim odcinku wędrówki będzie Hasan Yarimdünya – jeden z najlepszych tureckich klarnecistów i najciekawszych muzyków z kręgu world music, a o romskim wpływie na muzykę europejską przypomni gwiazda flamenco i mistrzyni el cante Andaluzyjka Carmen Linares oraz węgierski zespół Parno Graszt. Koncert poprowadzą Jowita Budnik i Antoni Pawlicki, którzy w nowym filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze wcielili się w role cygańskiej poetki Papuszy i tłumacza jej wierszy Jerzego Ficowskiego.

W przerwach między kolejnymi występami na scenie pojawią się obrazy – czyli przepiękne zdjęcia z filmu, autorstwa Wojciecha Staronia. Zagra też polski zespół Tsigunz Fanfara Avantura. Jego członkowie wywodzą się ze środowisk muzyki improwizowanej, alternatywnej i jazzu, a tym co ich łączy jest fascynacja muzyką bałkańską. Przenoszą ją na polski grunt w swoich zaskakujących interpretacjach, a każdy ich występ to energetyczne, pełne interakcji z publicznością awanturnicze show, dalekie od stereotypowych koncertów muzyki etno czy folk. Ten wyjątkowy muzyczny maraton odbędzie się również nad jeziorem Malta. Wstęp wolny.

3-6 lipca: tradycyjnie nie zabraknie doskonałej dawki energetyzującej muzyki w Pasażu Kultury, czyli w mieszczącym się na poznańskim Starym Rynku klubie festiwalowym. Muzyczną działalność klubu zainaugurują Japończycy: laureat prestiżowego DMC World Championship i mistrz w sztuce turntablizmu DJ Kentaro oraz najgorętsza tokijska grupa undergroundowa Anli Pollicino

W następnych dniach zaprezentują się przedstawiciele kolejnych nacji: brytyjski muzyk o pseudonimie Bass Clef, od lat „rządzący” na elektronicznych scenach Londynu i Bristolu, gdzie w słynnym Punch Drunk Records ukazał się jego najnowszy, świetnie przyjęty album Reeling Skullways; Emika, czyli Czeszka, która łącząc dubstep, drum&base, elektro i triphop przez Berlin dotarła do Londynu i kultowej wytwórni Ninja Tune, a także najbardziej zwariowany elektro-popowy zespół Szwecji – Slagsmalsklubben

Slagsmalsklubben Foto: materiały prasowe

Usłyszymy oczywiście również polskich wykonawców: doskonałe Ballady i Romanse oraz Justynę Szafran, która wraz z grupą Sztylety wystąpi tym razem w rockowo-psychodelicznym kontekście muzyki Krzysztofa ‘Wiki’ Nowikowa.

Po koncertach ulubiona rozrywka maltańskiej publiczności – Silent Disco, czyli niezakłócające ciszy nocnej tańce do rana przy didżejskich setach odsłuchiwanych w bezprzewodowych słuchawkach.

Wstęp do klubu tradycyjnie bezpłatny.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz