Nowe Miasto Rataje

Modernizacja dróg wokół Posnanii

posnania - plan sytuacyjny  Foto: Materiały prasowe

posnania - plan sytuacyjny Foto: Materiały prasoweUkład drogowy wokół powstającego centrum handlowego Posnania zostanie całkowicie przebudowany. Zmiany obejmują ulice sąsiadujące bezpośrednio z inwestycją: Jana Pawła II i Bolesława Krzywoustego. Zmodernizowana zostanie także ulica Milczańska.

W pierwszym etapie prac na ulicy Krzywoustego została wyremontowana nitka północna. Na nią przekierowano ruch samochodowy, aby rozpocząć remont nitki południowej. Prace konstrukcyjne przejścia podziemnego znajdującego się w obszarze ulicy Krzywoustego są także bliskie zakończenia i wkrótce rozpoczną się prace wykończeniowe.
Rozpoczęto także prace przygotowawcze do modernizacji ulic Jana Pawła II oraz Milczańskiej.

W drugim etapie prac ulica Jana Pawła II zostanie poszerzona o dodatkowy, trzeci pas ruchu, który powstanie docelowo na odcinku od ronda Rataje do ronda Śródka. W pierwszej kolejności będą to prace przygotowawcze i modernizacja sieci podziemnych. Inwestor tak organizuje prace w tym rejonie, aby nie powodowały one dodatkowych utrudnień dla kierowców. Całość modernizacji od ronda Rataje do ronda Śródka zakończy się w trzecim kwartale 2016 roku.
Modernizacja ul. Krzywoustego obejmuje budowę nowego skrzyżowania z dwoma pasami umożliwiającymi wjazd w obszar Rataj z centrum miasta. Inwestor w porozumieniu z ZDM zaprojektował także na tym skrzyżowaniu dodatkowy wyjazd z terenu Posnanii na ulicę Krzywoustego w kierunku autostrady A2. Rozwiązanie to ma odciążyć ruch samochodowy na okolicznych drogach osiedlowych. Zbudowany zostanie także dodatkowy pas ruchu na rondzie Rataje pozwalający na bezpośredni przejazd z ulicy Bolesława Krzywoustego w ulicę Jana Pawła II, co ma upłynnić ruch na rondzie. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2015 roku.

Pod koniec lutego 2015 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze do modernizacji ulicy Milczańskiej. Polegały one na usunięciu tych drzew i krzewów, które kolidowały z instalacjami podziemnymi oraz uniemożliwiały planowaną budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Zmodernizowana ulica stanie się bezpieczniejsza dla uczestników ruchu pieszo-kołowego. Na etapie przygotowywania projektu i jego uzgadniania z udziałem mieszkańców, inwestor uwzględnił zgłaszane postulaty na temat finalnego wyglądu i standardu ulicy. Do projektu wprowadzono takie udogodnienia, jak:
barierki oddzielające ruch pieszy od jezdni w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa,
wyniesione przejście dla pieszych mające na celu spowolnienie ruchu pojazdów,
ograniczenie prędkości pojazdów do 30 km/h,
ograniczenia tonażu samochodów do 5 t,
dodatkowy pas umożliwiający bezpieczny zjazd z ulicy Milczańskiej,
słupki zabezpieczające chodniki przed niewłaściwym parkowaniem samochodów,
ścieżki rowerowe, chodniki i oświetlenie uliczne.

Docelowa odległość jezdni od zabudowań pozostanie taka sama jak obecnie. Prace związane z modernizacją ulicy potrwają do trzeciego kwartału 2016 roku.

Wszystkie prace drogowe wokół Posnanii zakończą się w trzecim kwartale 2016 roku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz