Nowe Miasto

Wspólne sprzątanie rzeki Głównej na pierwszy dzień wiosny

Rzeka Głowna   Foto: Fundacja_Ratowania_Zabytkow_i_Pomnikow

Podczas II edycji akcji „Woda jest Najważniejsza” poznańska rzeka Główna zmieni się nie do poznania. Z okazji pierwszego dnia wiosny Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody razem z partnerami wydarzenia – lokalnymi firmami oraz z wolontariuszami oczyszczą rzekę i posprzątają jej najbliższą okolicę. Każdy chętny może przyłączyć się do tej inicjatywy.

Rzeka Głowna  Foto: Fundacja_Ratowania_Zabytkow_i_PomnikowFinałowe działania w ramach akcji planowane są na sobotę 21 marca, w godz. od 11 do 16. Zbiórka uczestników odbędzie się przy żółtym moście nad Główną, tuż przy Parku ks. Tadeusza Kirschke na Nadolniku.

– Już po raz drugi zapraszamy wszystkich, którzy mają chwilę czasu i którym nie jest obojętne to, jak wyglądają poznańskie zbiorniki wodne. Zachęcamy całe rodziny, grupy znajomych, spacerowiczów z psami, osoby starsze i młodsze. Rzeka Główna wpływa do Warty, której brzegiem wszyscy lubimy czasem pospacerować. Czy naprawdę chcemy odpoczywać w otoczeniu np. starych materacy, opon i licznych odpadkach po napojach? – pyta Joanna Błauciak z Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, organizatora przedsięwzięcia.

Uczestnicy akcji posprzątają Główną m. in. ze starych opon (będących pozostałością po nieczynnym zakładzie wulkanizacyjnym), jak również innych śmieci, które znalazły się w rzece przez lekkomyślność poznaniaków. Część odpadów wielkogabarytowych zostanie usunięta z rzeki za pomocą profesjonalnego sprzętu w tygodniu poprzedzającym finałowy dzień akcji. W tym roku, dzięki zaangażowaniu partnerów, firm, działających na Głównej udało się zwiększyć zakres działań (w ubiegłym roku odpady w niewielkim stopniu były usuwane ręcznie).

Na miejscu przydatna będzie każda dodatkowa pomoc zarówno w postaci rąk do pracy jak i specjalistycznych narzędzi (chwytaków, woderów czy lin z hakami). Do akcji może przyłączyć się każdy dorosły uczestnik (dzieci mogą wziąć w niej udział pod opieką rodziców/opiekunów). Organizatorzy gorąco zachęcają szczególnie mieszkańców okolicznych osiedli. Wystarczy wziąć ze sobą wygodne ubranie, a na miejscu będą dostępne worki i rękawice. Tylko osoby wyposażone w odpowiedni sprzęt, będą miały kontakt z wodą.

Szczegóły na temat wydarzenia można znaleźć na facebooku

Zanieczyszczona rzeka Głowna Foto: Fundacja_Ratowania_Zabytkow_i_Pomnikow

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz