POZnań

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Poznaniu

Strajk Klimatyczny - marsz  Foto: lepszyPOZNAN / s9+

Marsz w obronie klimatu przejdzie ulicami Poznania w piątek (5.11). Uczestnicząca w nim młodzież chce w ten sposób zwrócić uwagę na bierność wobec katastrofy klimatycznej osób, od których decyzji zależy nasza przyszłość. 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK) jest częścią ogólnoświatowego strajku klimatycznego. W naszym mieście w ramach tego wydarzenia odbył się protest w ostatni piątek września, podczas którego ulicami Poznania przeszły setki młodszych i starszych osób, które nie zgadzają się na dalsze ignorowanie zmian klimatycznych i czekania na ich skutki. Młodzi, skupieni wokół MSK domagają się konkretnych działań, a nie tylko składania deklaracji.

W tej chwili odbywa się kolejny szczyt klimatyczny przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Decydenci i decydentki z całego świata spotykają się w Glasgow. Tegoroczne negocjacje mają szansę być przełomowe dla walki z kryzysem klimatycznym. Czy tak się stanie zależy od wyników negocjacji. Na miejscu są także aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, jak i innych polskich ruchów i organizacji, by jak mówią, patrzeć politykom i polityczkom na ręce.

Osoby skupione wokół Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ponownie wyjdą na ulice Poznania i kilkudziesięciu innych  miastach w całej Polsce.

Jesteśmy o krok od przekroczenia punktów krytycznych, które sprawiają, że kryzys klimatyczny zacznie napędzać sam siebie, a my będziemy jedynie mogły i mogli patrzeć, jak tracimy to, co kochamy – Jakub Kwiatkowski, aktywista MSK – wciąż możemy powstrzymać to, co najgorsze, ale żeby to się stało, potrzebne są konkretne działania.

Poznański strajk, który przyjmie formę marszu, odbędzie się w Poznaniu 5 listopada. Marsz organizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny rozpocznie się na Placu Wolności o godzinie 10:00 i przejdzie ulicami miasta na Plac Adama Mickiewicza.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / s9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz