POZnań

Miododajny ogród powstanie na Cytadeli

Miododjny ogród na Cytadeli  Foto: materiały praswe / UMP

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac na poznańskiej Cytadeli. Na terenie byłego amfiteatru powstanie ogród miododajny. Będzie to miejsce przyjazne przede wszystkim pszczołom. Zyskają jednak także spacerowicze. 

Teren po byłym letnim amfiteatrze w parku Cytadela jest usytuowany w zacisznym, osłoniętym od wiatrów, lecz nasłonecznionym, miejscu. W sąsiedztwie już teraz rosną miododajne drzewa – lipy i robinie. Roślin przyjaznych pszczołom przybędzie, a sam amfiteatr zmieni swoją funkcję. 

Tam, gdzie kiedyś znajdowała się widownia, pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zamontowane zostaną fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. Aby zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną, należy zlikwidować część schodów. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało przemyślane w taki sposób, aby nie ingerować w aktywność nocnych owadów. Ogród miododajny wpłynie pozytywnie nie tylko na pszczoły. Barwne kompozycje kwiatowe, ich zapach, a także odgłosy wydawane przez przyrodę będą oddziaływać także na zmysły spacerowiczów.  

Miejsce to będzie pełnić również funkcję wychowawczą. Na terenie ogrodu pojawią się tablice edukacyjne. Podczas lekcji w plenerze dzieci i młodzież z poznańskich szkół będą mogli dowiedzieć się, że pszczoły to niezwykle pożyteczne stworzenia, dlatego należy je chronić. Dodatkową atrakcją dla miłośników łamigłówek będzie, ukryty w architekturze ogrodu, tajemniczy napis zapisany alfabetem Morse’a. 

Ogród dedykowany pszczołom, który powstanie na terenie dawnego amfiteatru, jest pomysłem unikatowym w skali kraju. Miejsce to może stać się jedną z atrakcji Poznania. 

Mający powstać ogród, to nie jedyne działania ratujące pszczoły. W celu stworzenia owadom zapylającym, jak najlepszych warunków bytowania, na terenie Poznania instalowane są hotele dla owadów i miejskie pasieki.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały praswe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz