Aglomeracja

Militarne zakończenie wakacji

VI Dni Twierdzy Poznan  Foto: Marek Zakrzewski
20180826 VI Dni Twierdzy Poznan f/ Marek Zakrzewski // PLOT

W najbliższa sobotę i niedzielę 24 i 25 sierpnia 2019 roku pasjonaci militariów oraz historii będą mogli spotkać się podczas siódmej edycji “Dni Twierdzy Poznań”. Największą atrakcją wydarzenia są XIX-wieczne forty, które w tym czasie będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i turystów.

W tym roku podczas Dni Twierdzy Poznań pokażemy sporo nowości, adresowanych nie tylko do najzagorzalszych miłośników fortyfikacji i militariów. Należą do nich między innymi dawno niepokazywany Fort VIIa, schron przeciwlotniczy przy ul. Kościelnej oraz Fort V, gdzie będzie można się przekonać, że nawet wysadzone fortyfikacje mogą być atrakcją dla całych rodzin, a w przyszłości powinny stać się parkiem. Po raz pierwszy odbędą się w Forcie III nocne wycieczki śladami nietoperzy – mówi Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji.

Dla zwiedzających dostępny będzie m.in. Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort Va i Fort VI. Są to imponujące obszary – największe z nich zajmują powierzchnię nawet około 10-12 hektarów. Co więcej, część z nich ukryta jest pod ziemią.

Nie zabraknie również reliktów największego Fortu, czyli Winiary, który dziś jest nazywany po prostu poznańską Cytadelą. W rozległym parku swoją siedzibę mają Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii “Poznań”, które nawiązuje do wydarzeń z września 1939 roku. Warto zauważyć, że w tym roku przypada ich 80. rocznica.

Osoby szczególnie zainteresowane historią II wojny światowej, będą mogły zwiedzić schrony przeciwlotnicze w parku Wilsona oraz w parku Sołackim. Nową atrakcją będzie schron przy ul. Kościelnej, a także schron Arthura Greisera, znajdujący się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego.

I i II wojna światowa to nie jedyny obszar tematyczny, wokół którego skoncentrowane jest wydarzenie. Pojawią się także miejsca związane z wcześniejszymi epokami – również początkami Poznania. Tym zagadnieniem zajmą się Rezerwat Archeologiczny Genius loci i Makiety Dawnego Poznania. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć z bliska chociażby najstarsze zachowane fragmenty pruskiej twierdzy: Śluzę katedralną, a także Kaponierę Kolejową. Powodzeniem cieszy się także unikatowy zimnowojenny Schron przeciwatomowy dla władz miasta w Krzyżownikach.

W programie znajdą się również rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne, rejsy forteczne po Warcie i wiele innych atrakcji. Poruszanie się będzie ułatwiać forteczna linia autobusowa. Więcej informacji na stronie: http://poznan.travel/pl/c/dni-twierdzy-poznan.

Jak udowodniły poprzednie edycje “Dni Twierdzy Poznań” – wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W zeszłym roku padł rekord frekwencyjny. W VI Dniach Twierdzy Poznań wzięło łącznie udział około 14-15 tys. osób.

Użyte w artykule zdjęcia: Marek Zakrzewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz