POZnań

Mieszkania dla seniorów

Mieszkania komunalne przy ul. Łaskarza  Foto: Tomasz Kowalka / ZKZL

Miasto Poznań ma ponad 140 mieszkań przeznaczonych tylko dla seniorów. Są one specjalnie przystosowane z myślą o starszych osobach. Wnioski o poznaniaków, którzy chcieliby w nich zamieszkać są przyjmowane od poniedziałku (18.09).

Mieszkania dla seniorów znajdują się w budynkach Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego przy ul. Drewlańskiej oraz przy ul. Grabowej. Łącznie są to 141 mieszkania.

W budynkach tych rocznie zwalnia się od kilku do kilkunastu lokali przeznaczonych dla osób starszych, które w przeszłości ubiegały się o mieszkania, lecz nie dostały ich z uwagi na brak takiej możliwości – wyjaśnia Ewa Główczyńska z Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania – w przyszłości pojawią się tam kolejne wolne miejsca, więc już teraz Biuro Spraw Lokalowych przeprowadzi kolejny uzupełniający nabór wniosków od seniorów.

Z programu skorzystało od 2008 roku do tej pory 67 osób i rodzin. Obecnie na na wskazanie lokalu oczekuje jeszcze 14 przyszłych najemców. Równocześnie trwają prace nad założeniami polityki senioralnej Poznania, która byłaby realizowana do 2021 roku. Dzięki temu w Poznaniu miałyby powstać kolejne mieszkania dla osób starszych. Władze miasta chcą, by w każdym budowanym bloku komunalnym lub PTBS znalazło się choć jedno mieszkanie, które zostanie przekazane seniorom. Do końca 2019 roku miasto przeznaczy na ten cel 2.000.000,00 złotych.

Obecnie wnioski na najem mieszkań dla seniorów mogą składać poznaniacy, które ukończyli 60 lat, mieszkają w Poznaniu i mają ustalone prawo do emerytury lub renty. Miesięczny dochód powinien wynosić przynajmniej 1985,76 zł, ale równocześnie nie może przekraczać 3530,48 zł na osobę przy jednoosobowym gospodarstwie.

Największe szanse na mieszkania dla seniorów mają osoby, które mieszkają w mieszkaniu komunalnym i zgodzą się na przekazanie go miastu oaz seniorzy, którzy ze względu na osiągane dochody nie kwalifikują się do przedłużenia umowy najmu lokalu komunalnego lub mają uprawnienie do mieszkania zamiennego.

Miesięczny koszt utrzymania mieszkania w PTBS obejmuje czynsz oraz opłaty eksploatacyjne, a zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia kaucji zabezpieczającej.

Druk wniosku oraz dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze Spraw Lokalowych urzędu miasta przy ul. Matejki 50.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Kowalka / ZKZL

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz