POZnań

Będzie nowa nawierzchnia Starego Rynku

Stary Rynek - jaka będzie nawierzchnia?  Foto: UMP

Stary Rynek jest wizytówką Poznania, jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce i Europie, ale też jego nawierzchnia nie jest przyjazna dla pieszych oraz osób niepełnosprawnych i wymaga gruntowej przebudowy.

Do wspólnego spaceru po Starym Rynku prezydent Jaśkowiak zaprosił min. przedstawiciela osób niepełnosprawnych. Towarzyszyli mu urzędnicy z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Zarządu Dróg Miejskich oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Z roku na rok przybywa tu coraz więcej turystów, na co dzień przychodzą tu poznaniacy, są wśród nich matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Równocześnie wjeżdżają tu ciężkie samochody dostawcze, a przedsiębiorcy rozstawiają ogródki i stragany.

Musimy zadbać, by nawierzchnia była dostosowana do potrzeb wszystkich. Naszym celem jest zrobienie tego jak najlepiej, żeby za kilkanaście lat nie musieć niczego poprawiać – mówił prezydent Poznania.

Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, zwracał uwagę na najistotniejsze problemy związane z renowacją nawierzchni. – Powierzchnia jest bardzo nierówna, na samej płycie Starego Rynku można znaleźć kilka sposobów ułożenia kostki -wskazywał. – Jest tu też kilkanaście studzienek kanalizacyjnych, każda z nich z inną pokrywą. Trzeba także zwrócić uwagę na różnice w poziomach między zewnętrzną a wewnętrzną częścią Rynku i na problem odprowadzenia wody.

Przetarg na opracowanie koncepcji rewaloryzacji płyty Starego Rynku został już rozstrzygnięty. Poza remontem nawierzchni Rynku projekt obejmuje też przekształcenie ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury.

Priorytetem będzie maksymalne możliwe zachowanie historycznego charakteru bruku, ale przy jego wyrównaniu. Renowacja ma objąć także 10 dochodzących do rynku ulic (do pierwszego skrzyżowania). Zwycięska firma pracuje obecnie nad programem funkcjonalno-użytkowym.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Przydałoby się jeszcze coś zrobić z niepasującym do całości i szpecącym całość arsenałem