Malta

Maltanka. Kraksa parowozu i BMW

Krakas parowozu i BMW na Malcie  Foto: J. Kubiak / MPK

Nie możemy w to uwierzyć. Pierwszy weekend “Borsuka” po generalnej naprawie i od razu kraksa! Miłośnicy Kolejki Maltanka są wkurzeni i zasmuceni!

Parowóz nie wyjechał na trasę Maltanki na początku sezonu bo miał problemy techniczne i przechodził poważną naprawę. Podczas pierwszej dziś jazdy nad Maltą od razu musiało w niego wjechać BMW – informują internauci na facebooku.

Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Wileńskiej od strony Krańcowej.  Wina kierowcy wydaje się oczywista. Przed wjazdem na tory obowiązuje znak obowiązkowego zatrzymania się.

Parowóz wyprodukowany został w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. W tym samym roku rozpoczął prace w Obrzycku. Po II wojnie światowej trafił do Zakładów Azotowych w Chorzowie, gdzie pełnił służbę do 1977 roku. Dwa lata później został ustawiony w parku zakładów jako pomnik.

W 1990 roku został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, a w roku 1994 rozpoczęto jego odbudowę w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. 14 czerwca 1999 roku ,”Borsuk” został przekazany do eksploatacji. W roku 2001 parowóz otrzymał dodatkowo tender. Parowóz nosi imię Agusia. Nazywany jest również Borsukiem od spolszczenia nazwy fabryki, z której się wywodzi.

[fot. J. Kubiak]

Użyte w artykule zdjęcia: J. Kubiak / MPK

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz