Malta Osiedle Warszawskie POZnań

Maltańskie: czy Rada Miasta przestrzega procedur prawnych?

Maltańskie  Foto:

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Poznania nasza Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza nie została poddana głosowaniu. Nie powstała doraźna komisja ds. rozwiązania kryzysu mieszkaniowego na Osiedlu Maltańskim. Działania władz miasta można uznać za niezgodne z uchwałami Rady Miasta.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania nr XII/165/VIII/2019, jeśli obywatelski projekt uchwały spełnia formalne wymogi i uzyska wymaganą liczbę podpisów, przekazywany jest do zaopiniowania przez właściwą komisję Rady. W tym przypadku została przekazana do Komisji Polityki Mieszkaniowej. Ta Komisja nie prowadzi sprawy Osiedla Maltańskiego – jej rola ma ograniczyć się wyłącznie do wydania opinii o zasadności projektu.

Mieszkańcy Osiedla Maltańskiego już dwukrotnie uczestniczyli w obradach tej Komisji, zgłaszając swoje postulaty i potrzeby. Nie zaproponowano jednak żadnych konkretnych działań ani rozwiązań ze strony miasta, a wcześniejsza próba powołania pełnomocnika Prezydenta zakończyła się niepowodzeniem.

Dzisiejsza Rada Miasta pokazała małe doświadczenie samorządu w realizacji projektów obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych. Zostaliśmy za późno poinformowani przez Urząd Miasta o brakach formalnych w Inicjatywie Uchwałodawczej, mianowicie na kilkanaście godzin przed głosowaniem. Nie mieliśmy możliwości odnieść się do uwag. A jak się okazało także Rada Miasta nie była do tego przygotowana.

W dalszym ciągu żądamy zatem wraz z prawie 1700 poznaniakami powołania komisji doraźnej do rozwiązania kryzysu na osiedlu maltańskim. Przyjmujemy oświadczenie Rady Miasta Poznania jako wyraz pozytywnego nastawienia, ciągle tkwi w nas jednak obawa, że dzisiejsze przesunięcie głosowania miało wymiar polityczny i jest grą na czas – informuje Aleksandra Zabel ze Stowarzyszenia Nasz Dom.

Jak zaznaczają mieszkańcy działania radnych nie są zgodne z przepisami prawa, bo jak stwierdza uchwała Rady Miasta, jeśli projekt spełnia warunki określone w niniejszej uchwale i złożono pod nim wymaganą liczbę podpisów, Przewodniczący przekazuje projekt uchwały do zaopiniowania właściwej komisji Rady. Oznacza to, że Komisja Polityki Mieszkaniowej nie zajmuje się prowadzeniem sprawy, lecz jedynie wydaje opinię co do zasadności projektu.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz