POZnań

Łatwiej o mieszkanie z magistratu

Mieszkania komunalne przy ul. Łaskarza  Foto: Tomasz Kowalka / ZKZL

Dotychczasowy system przydziału wykluczał z ubiegania się o prawo do najmu wielu poznaniaków o niższych dochodach. Nowe zasady mają być bardziej sprawiedliwe przede wszystkim dla najsłabszych: rodzin zastępczych, osób starszych i wychowanków domów dziecka.

Tomasz Lewandowski, Jacek Jaśkowiak

Władze Poznania zamierzają wdrożyć nowe zasady wynajmowania mieszkań będących w zasobach miasta. Zlikwidowano nierealne kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, które wykluczało wielu poznaniaków – podkreśla Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania

Na listę osób którym miasto przydzieli w 2017 roku mieszkania trafiło kolejnych 199 osób. Dzięki temu m.in. wszyscy samotni seniorzy (powyżej 70 roku) uwięzieni w dużych lokalach prywatnych dostaną mieszkania. Na listę trafili też wszyscy zgłoszeni podopieczni domów dziecka czy kobiety doświadczone przemocą w rodzinie.

Dotychczasowe oznaczało, że na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym przypadało do 5m2 powierzchni pokoi lub do 10m2 w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Ten system wykluczał z ubiegania się o prawo do najmu wiele osób, pomimo rzeczywiście trudnej sytuacji mieszkaniowej.

Obecnie jedynym obowiązującym kryterium do udzielenia pomocy mieszkaniowej jest kryterium dochodowe, które wynosi w przypadku ubiegania się o najem lokalu socjalnego: 1.100,56 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 1.540,79 zł/os w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,

W przypadku ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego: 1.540,79 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 1.981,01 zł/os w przypadku gospodarstwa jednoosobowego

Prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 roku przyznano 290 osobom, z tego 91 to osoby, których uprawnienie nie zostało zrealizowane na podstawie listy z ubiegłych lat.

W celu obiektywnej oceny wniosku, wprowadzono system kwalifikacji punktowej, przyznający konkretnym warunkom bytowym określone punkty, co z kolei umożliwia udzielanie pomocy mieszkaniowej na podstawie wszechstronnej informacji o sytuacji życiowej wnioskodawców.

W ocenie punktowej premiowane są m.in.: osoby długotrwale zamieszkujące w Poznaniu, po 70 roku życia, bezdomni, wychowankowie rodzin zastępczych nie mający możliwości powrotu do domu rodzinnego, osoby dotknięte przemocą w rodzinie, osoby niepełnosprawne a także osoby samotnie wychowujące dziecko.

Negatywnie opiniowane będą natomiast wnioskodawcy zalegający wcześniej z czynszem, zakłócanie miru domowego, samowolne zajęcie lokalu, skutkują przyznaniem punktów ujemnych.

Od lipca do października w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy rozpatrzono niemal 600 wniosków, pracownicy Biura Spraw Lokalowych przeprowadzili rozmowy z 1.885 osobami wyjaśniając zasady udzielania pomocy mieszkaniowej oraz pomagając wypełnić nowe druki. 490 wnioskodawców spełniło kryterium dochodowe, co pozwoliło na dalszą analizę wniosków i przyznanie punktów w systemie kwalifikacji punktowej. Na tegorocznej liście znalazły się osoby i rodziny, które uzyskały minimum 12 punktów. Liczba uzyskanych punktów wskazuje kto dostanie mieszkanie w pierwszej kolejności.

Mieszkania komunalne

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Kowalka / ZKZL, UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz