K U L T U R A

17 świetnych pomysłów na Centrum Warte Poznania

Parada Sobótkowa na Warcie - Poznań 24.06.2016 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Pikniki i potańcówki sąsiedzkie, koncerty nad Wartą, spacery śladami poznańskich Żydów i przegląd filmów z krajów nadbałtyckich – w tegorocznej edycji konkursu Centrum Warte Poznania wyłoniono 17 projektów.

Inspiracje na GołebiejNajwyższe dofinansowanie, w wysokości 47,5 tys. zł, uzyskał projekt “Kraina Olimpia – skwer sąsiedzki” Stowarzyszenia Teatr Strefa Ciszy. To kontynuacja ubiegłorocznych działań, które ożywiły dziedziniec przed kinem Olimpia. Przestrzeń na pograniczu Jeżyc i Łazarza po raz drugi zmieni się w skwer sąsiedzki. W planach są warsztaty teatralne, prezentacja spektakli dla dzieci i zajęcia z tworzenia wielkoformatowych rzeźb.

Z kolei najwyższe uznanie komisji konkursowej, i dofinansowanie w kwocie 17 tys. zł, zdobył projekt “Kulturalny supertata” Fundacji Wspierania, Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji Kreaktywator. Organizatorzy planują 10 spotkań o różnej tematyce, na które zaproszą ojców z dziećmi. W planach są m.in. “Tata w teatrze”, “Tata tańczy”, “Tata na ludowo” czy “Tata sztukmistrz”.

Wśród wyłonionych pomysłów znalazł się także projekt Andrzeja Niziołka pt. “Byli Żydzi w Poznaniu”. W jego ramach dwa razy w miesiącu odbywać się będą dwugodzinne wycieczki po miejscach związanych z historią poznańskich Żydów. Po mieście przejdziemy się też śladem ewangelików. 10 zabytków Poznania znajdzie się na mapie gry miejskiej “Śladami poznańskich ewangelików” Artura Żyto.

Projekty w ramach tej edycji konkursu odbywać się będą także nad Wartą. Producent muzyczny Marcin Czubala zaprosi na Brzeg Wschodni na cykl warsztatów związanych z tworzeniem muzyki. Z kolei Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak zorganizuje 23 czerwca paradę sobótkową, a fundacja APJA przybliży poznaniakom zagadnienia związane z turystyką rzeczną.

Ale to nie wszystko. Fundacja Ad Arte w ramach projektu “Baltic Waves” zaprosi na cykl plenerowych pokazów filmowych, których wspólnym mianownikiem będzie Bałtyk. Projekcje odbywać się będą na podwórku przy ul. Roosevleta 22, niedaleko starego kina Bałtyk. Ożywi się też przestrzeń przed Teatrem Polskim, gdzie Maciej Krych i Franciszek Sterczewski zorganizują “Plac zabaw”, a na nim m.in drewniany parkiet taneczny pod potańcówki.

Staromiejskie tanga i milonga (2)

W tej edycji konkursu Centrum Warte Poznania zgłoszono aż 85 pomysłów. Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczy w sumie 350 tys. zł. Pierwsze rozpoczną się już w maju, niektóre potrwają aż do grudnia.

Źródło: UMP

Użyte w artykule zdjęcia: facebook, Stowarzyszenie Plac Wolności , LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Czyli Brzeg Wdchodni nadal bedzie raczyl mieszkancow pobliskich domow glosna muzyka. Gratulacje dla pomyslodawcow. Mimo dwoch lat skladanych pism i petycji w Urzedzie Miasta brak odpowiednich reakcji. Coz , nie ma jak dobre uklady.