Swarzędz

Kto zapłaci za zniszczenia?

Kto zapłaci za zniszczenia?  Foto: UMiG Swarzędz

W każdej społeczności znajdzie się niestety ktoś, kogo można by nazwać czarną owcą. Bezmyślnie niszczą coś, co ma służyć wszystkim. Niestety często pozostają bezkarni. Ma się to jednak zmienić.

Kto ma zapłacić za naprawę szkód? Ja płacę, pani płaci i pan… społeczeństwo. By to zmienić właśnie to społeczeństwo nie może zostać obojętne wobec wandali.

Dość niedawno, bo 2 lata temu, na osiedlu Raczyńskiego wyremontowano boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci, powstała siłownia, a także fontanna. Ustawiono ławki, by można było tu odpocząć, z czego korzystała wuchta wiary.

Niestety, jak można sądzić, nie wszystkim zależy na urodzie i funkcjonalności otoczenia, w którym żyją – wyjaśniają urzędnicy ze Swarzędza – fontanna ulegała świadomym zniszczeniom, wymagając napraw pokrywanych z budżetu gminy, jednak wszelkie granice wandalizmu przekroczone zostały parę tygodni temu i czas tolerancji na takie działania skończył się bezpowrotnie!

Trudno powiedzieć w tej chwili kto i z jakich powodów dokonał zniszczeń. Są one poważne, a ich naprawa pochłonie wuchtę bejmów.

Została urwana deska zabudowy drzew, trwale uszkodzono poidełka, zbito także podwodne oświetlenie LED fontanny. Zniszczone zostały krawędzie rur zjeżdżalni, przez co korzystanie z niej jest niebezpieczne. Wandale nie przepuścili również otworom wentylacyjnym pomieszczenia technicznego, które uszkodzono. Zdewastowano także wzmocnienie na podłożu z grysu białego i porysowana ławki i murki.

Koszt naprawy samej tylko fontanny po działaniach wandali obliczony został na 18.140,00 złotych! 

Nie będziemy apelować do bandytów, bo tak należy ich nazwać, lecz do mieszkańców południowej strony naszego miasta – podkreślają urzędnicy – nie pozwólcie na niszczenie miejsca waszego wypoczynku, reagujcie jeśli widzicie lub słyszycie o takich aktach dewastacji, dzwońcie na telefon interwencyjny swarzędzkiej Straży Miejskiej 61 6510986.

Dodatkowo w najbliższych dniach cały teren fontanny na os. Raczyńskiego objęty zostanie monitoringiem miejskim. Być może to ostudzi nieco zapały wandali. Gdy uda się ich złapać na kolejnych występach będą musieli zapłacić za zniszczenia.

Kto zapłaci za zniszczenia?

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz