POZnań

Kto wykonuje poznańskie neony?

Neon na restauracji Adria  Foto: lazarz.pl

Wchodzimy przez bramę kamienicy przy ul. Głogowskiej 101, która mieści się niedaleko kościoła Matki Boskiej Bolesnej i na podwórzu znajduje się zakład, w którym nieprzerwanie od 1957 roku produkuje się neony i reklamy rozświetlające po zmierzchu miasto. To właśnie tutaj powstał chociażby okrągły neon na dachu hali Arena.

Tekst: Janusz Ludwiczak, www.lazarz.pl

Neon na restauracji Adria Foto: lazarz.plNasza firma istnieje od 1957 roku. Została założona w Warszawie i miała osiem oddziałów w całej Polsce, w tym w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Od samego początku zakład mieści się przy ul. Głogowskiej 101. Cały czas był to zakład państwowy, w wyniku przekształceń w 1992 roku powstała spółka z o.o., obecnie jest to firma prywatna. Kiedyś była to firma duża, gdzie było zapotrzebowań na reklamę i neony. Posiadaliśmy 12 szklarzy. Dziś mamy kilku pracowników – mówi Piotr Heinze z firmy “Reklama-Neony”.

Czynnikiem, który pozwolił na tak długie przetrwanie na konkurencyjnym rynku usług reklamowych jest jakość produkowanych przez firmę neonów oraz napisów i kasetonów świetlnych. Dzięki dobrej jakości wyrobów i usług zostaliśmy zauważeni oraz docenieni przez szereg polskich i zagranicznych firm oraz instytucji – dodaje Piotr Heinze.

Przez 55 lat działalności zakład stworzył przeszło 2500 reklam świetlnych, dziś nie wiele z nich się zachowało. Neony, jakie przetrwały w Poznaniu można spotkać na ratajskich wieżowcach czy na budynku Filharmonii Poznańskiej i budynku poczty przy ul. Św. Marcin.

Neony - firma na Głogowskiej Foto: lazarz.plW 2007 roku po 30 latach odtworzyliśmy neon Poznańskich Słowików. Jednak niestety dwa lata temu zdemontowaliśmy jeden z ostatnich zegarów neonowych na budynków przy Placu Wiosny Ludów. Koszty utrzymania ponosiło miasto. Można było ten zegar uratować, jak miało to miejsce na Placu Wolności, gdzie zegar ten przejął jeden z banków – przekonuje Piotr Heinze.

Kilka tygodni temu neonowy zegar został zdjęty także z pawilonu 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Aktualny czas mogli sprawdzić chociażby pasażerowie tramwajów jadący ulicą Głogowską. Obecnie największy neon w Poznaniu znajduje się na jednym z pięciu biurowców Alfy.

Jest to reklama BZ WBK. Jedna z liter ma osiem metrów wysokości i 3 metry szerokości. Największa reklama w Poznaniu znajdowała się jednak na budynku Adrii, by ją zamieścić trzeba było dobudować piętro. Cały neon zajmował ponad dwa piętra – wyjaśnia Piotr Heinze.

Neon Poznańskie Słowiki Foto: http://wylegala.blogspot.com

fot: http://wylegala.blogspot.com

A jak produkowane są reklamy świetlne?

Do produkcji neonów używa się dwa gazy – neon i argon. Neon to jest kolor czerwony. Taka reklama jest najbardziej widoczna, nawet podczas mgły. By uzyskać kolorową reklamę stosuje się luminofor, który powoduje świetlenie w odpowiednim kolorze. Reklamę neonową jesteśmy w stanie wyprodukować od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od wzoru i wielkości – dodaje Piotr Heinze.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz