BizNews

Kto przejmie Allegro?

PIXEL (3)  Foto:

Należący do spółki Naspers serwis Allegro, wyceniany na około 2.200.000.000 dolarów, najprawdopodobniej zmieni właściciela. Dzisiaj mija termin zgłaszania ofert przez zainteresowane kupnem spółki. 

Naspers ma co najmniej cztery oferty od zainteresowanych kupnem Allegro, największego serwisu aukcyjnego w Europie Środkowej – informuje agencja Reuters, która powołuje się na osoby będące blisko rozmów negocjacyjnych.

Fundusze private equity zainteresowane kupnem Allegro łączą siły przed walką o przejęcie tego serwisu. Według informacji agencji Reuters Advent współpracuje z Hellman & Friedman, Apax Partners z CPP Investment Board, Cinven z Permirą, a CVC Capital Partners z amerykańskim General Atlantic. Dwa spośród tych funduszy, Advent i CVC, inwestowały już w Polsce.

W lipcu wśród spółek, które są zainteresowane kupnem Allegor wymieniane były także polskie serwisy internetowe wp.pl należące do Innova Capital i onet.pl kontrolowany przez Ringier Axel Springer.

Pierwsze pogłoski o chęci sprzedaży Allegro przez spółkę Naspers, która jest właścicielem serwisu pojawiły się już na początku 2015 roku. Wtedy informacje te Zarząd dementował podczas spotkań z pracownikami. Kolejne informacje o planach sprzedaży pojawiły się na przełomie czerwca i lipca tego roku. Tym razem nie było już dementi, a Naspers chcąc sprzedać Allegro zatrudnił w tym celu bank Morgan Stanley.

Allegro zostało założone w 1999 roku. Od tego czasu portal ewoluował  i obecnie jest bardziej platformą handlową niż portalem aukcyjnym. Od roku 2007 należy do firmy Naspers z RPA. Allegro to największy w tej części Europy tego typu serwis. Jego pozycja była na tyle silna, że Ebay próbując zdobyć polski rynek musiał w końcu zrezygnować z planów bycia liderem w naszym kraju.

Z usług Allegro korzysta w tej chwili 14.000.000 osób. To jedna z największych, jeśli nie największa firma internetowa w Polsce.

W ramach całej Grupy Allegro działają także takie serwisy jak Ceneo.pl, OLX.pl, otoDom.pl, otoMoto.pl, PayU.pl, Brainly, Agito.pl oraz Aukro.cz w Czechach, Allegro.de w Niemczech.

Grupa Allegro sprzedała już wcześniej serwisy Bankier.pl, które odkupiła spółka Bonnier Business Polska. Naspers był też właścicielem Gadu-Gadu.

Pamiętacie taki wygląd Allegro z 2000 roku?:

Jak Allegro wyglądało w 2000 roku

Użyte w artykule zdjęcia: webarchive

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz