K U L T U R A

Kryminalna uczta w kostnicy i w bibliotece!

Festiwal Granda  Foto: UMP

Ciekawie zapowiada się kryminalna Granda! Poznań po raz piąty stanie się mekką starszych i młodszych miłośników zbrodni, zagadek oraz tych, którzy (na papierze) przekraczają granice praworządności i tych, którzy ich strzegą. A wszystko to w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA.

GRANDA odbędzie się w Poznaniu po raz 5-ty. Pośród plejady pisarzy, dziennikarzy i reportażystów w tym roku na festiwalu pojawią się m.in.: Remigiusz Mróz, Marek Sekielski, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Piotr Borlik, Przemysław Borkowski, Przemysław Semczuk, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska czy Robert Małecki i wielu innych.

Z gości zagranicznych posłuchać będzie można Stefana Ahnhema, szwedzkiego pisarza i scenarzystę („Walander”) oraz Brytyjkę, Jenny Blackhurst. Ogółem na festiwalu zobaczymy ponad 60 gości. Pojedynczo, w duetach i większych grupach będą oni przepytywani, odpytywani i przesłuchiwani w kwestii przekraczania kryminalnych granic m.in. przez znane i cenione osobowości medialne: Sylwię Chutnik, Magdę Sobczak, Adama Górczewskiego, Przemka Poznańskiego czy Błażeja Wandtke.

Jak zawsze na GRANDZIE nie zabraknie tematycznie mrocznych i emocjonalnie wymagających wykładów z serii 18+ prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu SWPS. Spodziewać się można także prelekcji przygotowanych przez ogólnopolskie autorytety z zakresu antropologii, genetyki czy medycyny sądowej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. .

Ale lista atrakcji jest dłuższa. Tradycyjnie GRANDA zaprosi na galę tegorocznych premier oraz – po raz pierwszy – wręczy nagrodę Czarnego Kapelusza za najciekawszą osobowość literacką minionego roku. Niedzielny poranek zarezerwowany jest dla najmłodszych miłośników GRANDY, na których czekać będą animowane spotkania z książkowymi bohaterami i filmami.

Uczestnicy festiwalu będą mogli wybierać z bogatego programu kilkudziesięciu spotkań, wykładów i pokazów oraz z całej serii wydarzeń w ramach Stacji Sensacji. Wśród tych ostatnich znajdzie się m.in. spektakl Asz Teatru, muzyczno-teatralna gratka przygotowana przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego, wystawa Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej czy wystawy i spotkania w Bibliotece Raczyńskich, bibliotece w Rokietnicy i w poznańskich szkołach. A wszyscy młodzi duchem i umysłem w ramach inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym będą mogli wziąć udział w dyskusji o tym, jak mózg łaknie sensu i cieszy się z suspensu. Organizatorzy przygotowują także garść niespodzianek, które stopniowo będą odkrywane.

PFK GRANDA potrwa od 20 do 22. września 2019 r. Główne wydarzenia odbywać się będą w DS. Hanka oraz w Auli Artis. Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: www.festwial-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu FB GRANDY www.facebook.com/festiwalgranda.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację GRANDA jest bezpłatny. Na wybrane spotkania mogą obowiązywać wcześniejsze zapisy. Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP, Jessica Ruscello, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz