Junikowo

Kosynierzy Junikowscy

Wydobycie szczątków Kosynierów Junikowskich  Foto: Rada Osiedla Junikowo

Ponowny, uroczysty pochówek Bezimiennych Junikowskich Kosynierów odbył  się dzisiaj na Poznańskiej Cytadeli w kwaterze powstańczej. Ci bezimienni bohaterowie, wraz z innymi kosynierami z sąsiednich wsi, m.in. z Górczyna, czy Komornik, mniej więcej w latach 1846-1848 walczyli o wolną Polskę. Miejsce pochówku – Cytadela, od której zdobycia miały rozpocząć się zmagania zbrojne w imieniu Rzeczypospolitej, symbolicznie zamyka ziemską wędrówkę doczesnych szczątków Junikowskich Powstańców.

O mogile powstańczej pod torami kolejowymi na Grunwaldzkiej wiedzieli nieliczni, okoliczni mieszkańcy. Podczas remontu tej ulicy po wskazaniu miejsca przez Ewarysta Czabańskiego odkryto ponownie po 73 latach miejsce, gdzie zostali pochowani Kosynierzy Junikowscy.

Ci bezimienni bohaterowie, wraz z innymi kosynierami z sąsiednich wsi (m.in. Górczyn, Komorniki) mniej więcej w latach 1846-1848 walczyli o wolną Polskę. Gdy ich mogiłę odkryto w 1938 roku na ogródku lokalnego domostwa przeniesiono ich i pochowano przy wylocie ul. Junikowskiej pod kapliczką Matki Boskiej. Została ona jednak zniszczona przez wojska hitlerowskie, a po wojnie poprowadzono w tym miejscu trasę tramwajową.

Kosynierzy zostali dzisiaj ponownie pochowani na poznańskiej Cytadeli w mogile powstańczej, mniej więcej w połowie wysokości schodów, od strony ul. Armii Poznań.

Wydobycie szczątków Kosynierów Junikowskich Foto: Rada Osiedla Junikowo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz