Lifestyle smaczneGO

Koronawirus zmienił nasze kulinarne przyzwyczajenia

Pizzeria Sorella (2018)  Foto: lepszyPOZNAN / tab

Gdy niedziele przestały być handlowe to właśnie w te dni zamawialiśmy najchętniej jedzenie na wynos. Pandemia koronawirusa i przymusowe ograniczenia spowodowały kolejne zmiany naszych nawyków. Również tych kulinarnych.

Statystyczny poznaniak, który najchętniej i najczęściej zamawia dania z dowozem to osoba pomiędzy 15 a 34 rokiem życia, choć po wynos coraz częściej sięgają bardziej dojrzali klienci. Najczęściej wybiera pizzę i to praktycznie nie zmienia się od lat.

Zmianie uległy jednak dni, w których sięgamy po dania online. Na początku, gdy w kwietniu 2018 roku wdrożono zakaz handlu w niedzielę, serwis PizzaPortal.pl notował wzrosty w niedziele niehandlowe od 30 do 40% i spadki zamówień w niedziele handlowe. Teraz się to zmieniło. Liczba zamówień w niedziele, bez względu na to czy sklepy były otwarte czy nie, zaczęła się wyrównywać.

Zdaniem autorów raportu konsumenci przywykli do nowych regulacji, które zostały wprowadzone w 2018 roku. Różnice procentowe pomiędzy liczbą zamówień w niedziele handlowe i niehandlowe są niewielkie, rzędu kilku procent.

W trakcie pandemii zaobserwowaliśmy blisko 5-procentowy spadek zamówień ogólnie w niedziele, biorąc pod uwagę okres przed pandemią wyjaśnia Piotr Kruszyński z PizzaPortal – wzrosła także popularność płatności bezgotówkowych za zamawiane dania i znacząco spadła liczba transakcji gotówkowych, prawie o 50%.

Wartość rynku zamówień jedzenia to obecnie 1.800.000.000 złotych i wciąż rośnie. szasuje się, że za 5 lat blisko połowa jedzenia będzie zamawiana online, wynika z raportu Klikasz i jesz. Raport o rynku dostaw jedzenia w Polsce.

Why Thai Poznań Foto: lepszyPOZNAN / tab
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz