K U L T U R A

Koncerty organowe w chłodzie poznańskiej fary

Organy Ladegasta  Foto: cc/wikipedia

Za tydzień w Poznaniu rozpocznie się jubileuszowy V Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego. To znakomita forma popularyzowania twórczości wybitnego poznańskiego kompozytora ale także szansa dla młodych wirtuozów.

Konkurs odbywa się co pięć lat i jest jednym z trzech Międzynarodowych Konkursów Organowych w Polsce – obok wydarzeń muzycznych w Gdańsku i Łodzi.

Koncertów wysłuchać będziemy mogli na dwóch znakomitych instrumentach. Przesłuchania odbywać się będą w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej na organach firmy A. Schuke z Poczdamu oraz w Bazylice Farnej na historycznym instrumencie Fryderyka Ladegasta.

Zwycięstwo w Konkursie stanowi dla laureatów niejednokrotnie międzynarodowy debiut otwierający dalszą karierę poprzez bogato rozbudowany system nagród regulaminowych i pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów w ramach znaczących festiwali organowych. Laureaci Konkursu zapraszani są ponadto do udziału w nagraniach płyt CD wydawanych przez Towarzystwo.

Konkurs adresowany jest do młodych organistów z całego świata, którzy w dniu rozpoczęcia przesłuchań nie ukończyli 35. roku życia. Miarą wartości i zarazem skuteczności dotychczasowych edycji Konkursu im. Feliksa Nowowiejskiego są losy artystyczne jego dotychczasowych laureatów, których aktywne uczestnictwo w kreowaniu współczesnej kultury muzycznej w różnych miastach i krajach potwierdza słuszność konkursowych werdyktów.

Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury. W programie Konkursu poza utworami F. Nowowiejskiego znajdują się m.in. dzieła J.S. Bacha i kompozytorów niemieckiego romantyzmu. Finaliści Konkursu wykonają Koncert na organy, kotły i orkiestrę smyczkową F. Poulenca z towarzyszeniem orkiestry Cooperate pod dyrekcją Adama Domurata.

Otwarcie konkursu odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia o godzinie 19:30 w Auli Novej, pl. Stefana Stuligrosza. Wstęp na wydarzenia konkursowe jest wolny. Szczegółowe informacje na stronie Towarzystwa im Feliksa Nowowiejskiego.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz