Aglomeracja POZnań

Komunikacja publiczna – będzie drożej!

Czytnik PEKA Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter
czytnik PEKA

Od 1 lipca będzie obowiązywać nowa taryfa biletowa w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM. Zmienią się m.in. ceny biletów jednorazowych, okresowych oraz opłaty z tPortmonetki. Warto płacić podatek PIT w Poznaniu lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym – można wówczas korzystać z wielu tańszych biletów specjalnych. Cena Biletu Metropolitalnego na strefę A na 30 dni będzie niższa aż o 30 złotych od podobnego biletu bez ulgi metropolitalnej.

Sposoby płacenia za przejazdy na liniach ZTM

Na liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu podróże można opłacać używając:

 • imiennej karty PEKA, na której można zapisać bilet okresowy: na sieć lub na trasę oraz korzystać z tzw. tPortmonetki – wówczas płaci się za liczbę przejechanych przystanków, niezależnie od czasu podróży;
 • karty PEKA na okaziciela – wówczas płaci się z tzw. tPortmonetki za liczbę przejechanych przystanków, niezależnie od czasu podróży;
 • jednorazowych, tradycyjnych, biletów czasowych: w formie papierowej lub kasowanych poprzez telefon komórkowy w następujących systemach:
  • moBILET,
  • mPay,
  • SkyCash,
  • GoPay,
  • jakdojade.pl

Bilety okresowe – informacje podstawowe

To oferta dla osób często korzystających z transportu publicznego. Warunkiem zakupu biletu okresowego jest posiadanie imiennej karty PEKA (lub aktywowanej w systemie PEKA Elektronicznej Legitymacji Studenckiej/Doktoranckiej), na której jest on zapisywany. Szczegółowe informacje dotyczące sposobów wyrabiania karty PEKA znajdują się na portalu: www.peka.poznan.pl

Bilety okresowe można kupować na sieć na następujące strefy taryfowe: A, B, C, D, A+B, B+C, C+D, B+C+D, A+B+C+D. Ceny biletów różnią się w zależności od wyboru strefy.

Dzięki systemowi PEKA każdy może elastycznie dobrać termin obowiązywania biletu na sieć do własnych potrzeb. Najkrótszy termin obowiązywania to 14 dni, najdłuższy – 366 dni.

Wśród biletów okresowych jest także bilet na trasę do 6 przystanków obowiązujący w strefie taryfowej A+B+C+D. Bilet trasowany można kupić na minimum 14 dni, a maksymalny czas jego obowiązywania to 90 dni. Bilet na trasę nie obowiązuje na całej sieci ZTM, lecz na wybranej przez pasażera trasie zwierającej maksymalnie 6 przystanków.

Bilety okresowe – taniej dla osób płacących podatki w Poznaniu

Stolica Wielkopolski premiuje osoby, które rozliczają podatek dochodowy w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub jednej z 19 gmin objętych porozumieniem transportowym (Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Zaniemyśl) oferując atrakcyjne cenowo specjalne bilety okresowe, np. Bilet Metropolitalny, Bilet Seniora lub bilet dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci (4+).

Oferta dla często korzystających z transportu – Bilet Metropolitalny na sieć

Bilet Metropolitalny (BM) jest jednym z najbardziej popularnych biletów sieciowych. Koszt 30-dniowego BM na strefę A od 1 lipca 2020r. wynosi 119 zł (niespełna 4 zł dziennie). Bilet uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w danej strefie taryfowej. Dla osób dysponujących jednorazowo większą gotówką interesująca można być oferta Biletu Metropolitalnego na 366 dni. Jego koszt od 1 lipca 2020r. będzie wynosił 949 zł (na strefę A) – czyli 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup pasażer uzyska 33-proc. rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 479 zł lub 4 miesiące bezpłatnych przejazdów.

Cena biletu okresowego na sieć na 30 dni na strefę A dla osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami transportowymi wyniesie od 1 lipca 2020r. – 149 zł.

Oferta dla często korzystających z transportu: Bilet Metropolitalny na trasę

W nowej taryfie będzie dostępny teraz tylko jeden okresowy bilet na trasę – do 6 przystanków. Koszt 30-dniowego BM na trasę wyniesie 69 zł. Cena biletu dla osób, które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami transportowymi od 1 lipca 2020r.  będzie wynosić 86 zł.

Oferta dla osób 65+: Bilet Seniora

To specjalny bilet na sieć na 366 dni na strefę A, skierowany do osób, które ukończyły 65. rok życia,mieszkają w Poznaniu lub gminie objętej porozumieniem międzygminnym oraz rozliczyły podatek PIT w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym.

Od 1 lipca cena Biletu Seniora na 366 dni wyniesie 90 zł, będzie również możliwość zakupu Biletu Seniora na 90 dni  za 30 zł. Osoby, które ukończyły 70 rok życia korzystają z transportu publicznego na liniach ZTM bezpłatnie.

Oferta dla rodzin: Bilet 4+

Bilet specjalny 4+ to promocyjna oferta dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci. Warunkiem jest prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z minimum czworgiem dzieci w wieku do 18. roku życia lub 24. roku życia (w przypadku kontynuowania nauki) lub do ukończenia 26. roku życia (w przypadku dziecka niepełnosprawnego legitymującego się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, któremu wydłużono czas edukacji, niezależnie od sytuacji materialnej) oraz rozliczenie podatku dochodowego PIT w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym, bez względu na to, czy te osoby osiągają dochód.

Cena biletu dla członków rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci (4+) na 366 dni na strefę A+B+C+D od 1 lipca 2020r. wyniesie 120 zł.

Specjalna oferta dla uczniów szkół podstawowych – bilet w cenie 60 zł na rok na całą sieć

Uczniowie szkół podstawowych których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub gmin objętych porozumieniami międzygminnymi – będą mogli korzystać z rocznego biletu  specjalnego (który zastąpi dotychczasowe uprawnienie do bezpłatnych przejazdów). Będzie on obowiązywał od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D w cenie 60 zł (5 zł na miesiąc).

Apelujemy do uczniów i opiekunów o to, żeby nie zwlekać z wyrobieniem karty PEKA, bo z oferty biletu za 60 zł skorzystają wyłącznie jej posiadacze. Najlepiej złożyć wniosek już dziś.

Uwaga! Uczniowie szkół podstawowych, którzy obecnie korzystają z darmowej komunikacji na liniach ZTM (na podstawie ważnej legitymacji szkolnej), mogą korzystać z tego uprawnienia do końca września 2020 roku.

Specjalna oferta dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów – Bilety Semestralne w atrakcyjnych cenach

Uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci (do ukończenia 23. roku życia), uczęszczający do szkół/uczelni znajdujących się na terenie Poznania i gmin objętych porozumieniami międzygminnymi mają do dyspozycji Bilet Semestralny w bardzo atrakcyjnych cenach. Np. Bilet Semestralny na 120 dni, na strefę A od 1 lipca 2020r. będzie kosztował 172 zł, natomiast za Bilet Semestralny na 150 dni na strefę A będzie trzeba wydać 202 zł.

Ceny wybranych biletów okresowych w taryfie obowiązującej od 1 lipca 2020r.

Rodzaj biletuStrefa obowiązywaniaOkres obowiązywaniaCena w taryfie normalnejCena w taryfie ulgowej (50 proc.)Cena w przeliczeniu na jeden dzień (w odniesieniu do taryfy normalnej)  Cena najtańszego biletu jednorazowego (do 15 minut)
Bilet na sieć MetropolitalnyA30 dni119 zł59,50 zł3,96 zł                              4,00 zł
Bilet na sieć normalny – bez ulgi metropolitalnejA30 dni149 zł74,50 zł4,96 zł
Bilet na sieć MetropolitalnyA366 dni949 zł474,50 zł2,59 zł
Bilet na sieć normalny – bez ulgi metropolitalnejA366 dni1428 zł714 zł3,90 zł
Bilet na trasę (do 6 przystanków) MetropolitalnyA+B+C+D30 dni69 zł34,50 zł2,30 zł
Bilet na trasę (do 6 przystanków)  normalny – bez ulgi metropolitalnejA+B+C+D30 dni86 zł43 zł2,86 zł
Bilet SenioraA366 dni90 zł0,24 zł
Bilet SenioraA90 dni30 zł0,33 zł
Bilet dla rodzin 4+A+B+C+D366 dni120 zł0,32 zł
Bilet dla uczniów szkół podstawowychA+B+C+Dod 1.10 do 30.09 kolejnego roku60 zł0,16 zł
Bilet SemestralnyA120 dni172 zł1,43 zł
Bilet SemestralnyA150 dni202 zł1,34 zł

Promocje dla pasażerów:

 • posiadacz normalnego, imiennego biletu sieciowego może bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do trójki dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych, w granicach odpowiedniej strefy biletowej.

Opłaty z tPortmonetki na karcie PEKA

Opłata z tPortmonetki na karcie PEKA, czyli tzw. bilet przystankowy –  pozwala płacić za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży. Obowiązuje tutaj taryfa degresywna, czyli cena za kolejne przystanki maleje wraz z długością podróży.

Ceny obowiązujące od 1 lipca 2020r.

Lp.Liczba przejechanych przystanków podczas jednej podróży – przedziałyStrefaOpłata za 1 przystanek w przedziale normalnaOpłata za 1 przystanek
w przedziale ulgowa 50%
1.1A+B+C+D0,72 zł0,36 zł
2.Od 2 do 3A+B+C+D0,60 zł0,30 zł
3.Od 4 do 5A+B+C+D0,40 zł0,20 zł
4.Od 6 do 7A+B+C+D0,18 zł0,09 zł
5.Od 8 do 20A+B+C+D0,08 zł0,04 zł
6.Od 21A+B+C+D0,06 zł0,03 zł

Uwaga! W przypadku opłacania przejazdów z tPortmonetki nie obowiązują strefy biletowe.

Ważne! Korzystając z tPortmonetki należy za każdym razem przyłożyć kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu. Wówczas system PEKA naliczy opłatę za liczbę przejechanych przystanków.

Korzystna kontynuacja naliczania opłaty. W przypadku korzystania przez przesiadającego się pasażera z tPortmonetki, gdy odstęp czasowy pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem karty do czytnika przy wejściu do kolejnego pojazdu wyniesie nie więcej niż 20 minut, opłata za przejechane przystanki naliczana będzie tak, jakby była to jedna podróż. Maksymalna liczba przesiadek dla powyższej podróży wynosi 3.

Bonus za wiele przejazdów. Jeśli w ciągu jednego dnia pasażer korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA wyda na przejazdy 15 zł (kwotę stanowiącą równowartość ceny normalnego biletu jednorazowego czasowego 24-godzinnego na strefę A) – dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia podróżuje za darmo.

Bilety jednorazowe

To oferta przede wszystkim dla osób rzadko lub okazjonalnie korzystających z transportu publicznego. Od 1 lipca 2020r. będą obowiązywały poniższe ceny biletów jednorazowych:

Lp.Rodzaj biletuStrefaCena normalnaCena ulgowa 50%
  1.  Do 15 minut (zastąpi obecny bilet do 10 minut)  A+B+C+D  4,00 zł  2,00 zł
  2.  Do 45 minut  A+B+C+D  6,00 zł  3,00 zł
  3.  Do 90 minut  A+B+C+D  8,00 zł  4,00 zł

 Przypominamy, że:

 • jednorazowy bilet czasowy obowiązuje w sieci tramwajowej oraz autobusowej i upoważnia do przesiadek. W przypadku korzystania z jednorazowych biletów czasowych nie obowiązują strefy taryfowe i obowiązuje rzeczywisty czas przejazdu;
 • nie ma możliwości „składania biletów” jednorazowych czasowych w celu uzyskania dłuższego czasu przejazdu, a także ulgowych biletów jednorazowych czasowych w celu otrzymania biletu normalnego;
 • jednorazowy bilet czasowy zakupiony w biletomacie zarówno stacjonarnym oraz w pojeździe, trzeba skasować w jednym z kasowników w pojeździe. Można także zakupić bilet do późniejszego wykorzystania

Ważne! Bilety jednorazowe obowiązują na wszystkich liniach ZTM i we wszystkich strefach taryfowych ZTM. Nie ma znaczenia, że podróżujemy np. z Poznania (strefa A), przez Złotniki (strefa B, do Golęczewa w gminie Suchy Las (strefa C).

Uwaga! Niewykorzystane czasowe bilety jednorazowe z taryfy obowiązującej do 30 czerwca 2020r. można wymienić w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM na bilety z obecnej taryfy za odpowiednią dopłatą. Możliwość taka istnieje przez 12 miesięcy – do 30 czerwca 2021r.

Bilety krótkookresowe

W taryfie ZTM znajdują się także bilety krótkookresowe. To także bilety jednorazowe, czasowe – ale o zdecydowanie dłuższym terminie obowiązywania. To oferta przede wszystkim dla turystów lub osób które czasowo przebywają w stolicy Wielkopolski
i wybierają tę formę opłacania przejazdów zamiast np. karty PEKA na okaziciela.

To także dobra oferta dla rodzin z dziećmi, bo z biletem 24-godzinnym są powiązane atrakcyjne – weekendowe – promocje biletowe, do korzystania z których bardzo zachęcamy.

Od 1 lipca 2020r. będą obowiązywały następujące ceny biletów krótkookresowych:

Lp.Rodzaj biletuStrefaCena normalnaCena ulgowa 50%
1.24-godzinnyA15,00 zł7,50 zł
2.24-godzinnyA+B+C+D20,00 zł10,00 zł
3.7-dobowy (168-godzinny)A50,00 zł25,00 zł
4.7-dobowy (168-godzinny)A+B+C+D80,00 zł40,00 zł

 Promocje dla pasażerów:

 • bilet 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę;
 • dwa normalne bilety 24-godzinne skasowane o tej samej godzinie upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe i do 3 dzieci w wieku do 15 lat

Ważne! Bilety krótkookresowe obowiązują albo na strefę A (Poznań) lub na wszystkie strefy biletowe A+B+C+D. Ma to zatem znaczenie, jeśli podróżujemy np. z Poznania (strefa A), przez Złotniki (strefa B, do Golęczewa w gminie Suchy Las (strefa C). Do przejazdów wyłącznie w Poznaniu wystarczy nam bilet na strefę A, jeśli wyjeżdżamy poza Poznań – konieczne jest skasowanie biletu na strefę biletową A+B+C+D (cała sieć).

Pełna taryfa obowiązująca od 1 lipca 2020r. znajduje się na stronie internetowej ZTM Poznań

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz