Aglomeracja

Kolonie pod kontrolą

Regaty w Wieleniu Zaobrzańskim  Foto: Yacht Club Hangar

Regaty w Wieleniu Zaobrzańskim Foto: Yacht Club HangarNiestety coraz większymi krokami zbliża się koniec wakacji i czas powrotów do szkoły. Pierwszą połowę letniego wypoczynku podsumował właśnie Sanepid, który tylko w lipcu skontrolował 473 miejsc, w których wypoczywały dzieci i młodzieży w całej Wielkopolsce. Jak się okazuje nie wszędzie i nie wszystko było w porządku.

Podczas pierwszego miesiąca wakacji skontrolowano 468 turnusów w całej Wielkopolsce. Najwięcej organizowano w miejscu zamieszkania (215 turnusów) i w hotelach bądź innych obiektach, w którym świadczone są usługi hotelarskie (145).

Wśród wymienionych turnusów odnotowano 3 zorganizowane „na dziko” to znaczy, że nie były zgłoszone do Kuratorium Oświaty w Poznaniu a tym samym nie figurowały w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej – informuje Ewelina Suska z poznańskiego Sanepidu – w wyniku przeprowadzonych kontroli odnotowano 25 turnusów, podczas trwania których stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości.

Uczestnikom 3 turnusów organizatorzy nie zapewnili odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych, a  na 5 nie było odpowiedniej ilości urządzeń sanitarnych. Zdarzały się także przypadki braku ciepłej wody. W niektórych przypadkach brakowało też aktualnej dokumentacji zdrowotnej personelu.

Organizatorzy jednego ze skontrolowanych turnusów postanowili chyba zarobić kosztem wygody uczestników i przekroczyli limit miejsc.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 2 decyzje merytoryczne i 4 opłatowe – dodaje Ewelina Suska – nałożono także 4 mandaty karne na łączną kwotę 700,00 złotych między innymi za brak dokumentacji do celów sanitarno – epidemiologicznych, brudne ściany i sufit z odpadającą farbą w pokojach i łazience, brudne wykładziny dywanowe w pokojach i korytarzu, czy brak czystości i porządku w bloku żywienia.

Podczas pierwszego wakacyjnego miesiąca odnotowano 28 przypadków zachorowań. Dzieci i młodzież skarżyła się między innymi na zawroty głowy, bóle brzucha, anginy, dolegliwości jelitowo – żołądkowe, zapalenie gardła, czy zapalenie ucha. Doszło również do 77 niegroźnych na szczęście wypadków i urazów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz