POZnań

Kolejny maraton – tym razem dla programistów

Hakaton - zawody   Foto: UEP

To był prawdziwy maraton! W tym wypadku uczestnikami nie byli jednak sportowcy, ale…programiści. NeedApp UEP był bowiem konkursem na najlepszą aplikację mobilną. Jego tematem były rozwiązania dla absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wydarzenie trwało łącznie ponad 30 godzin i składało się z dwóch części. Efektem – użyteczne dla studentów i absolwentów aplikacje na telefony komórkowe!

Hakaton - zawody  Foto: UEPPierwsza część to siedmiogodzinne warsztaty kreatywne prowadzone metodologią Design Thinking, na których powstawały pomysły na aplikacje. Wypracowane koncepcje były następnie przenoszone na język programowania podczas 24-godzinnego hackathonu, czyli maratonu programistycznego

– To nasza autorska formuła, dzięki której w zaledwie dwa dni powstają prototypy aplikacji mobilnych. Uczestnikami NeedApp są profesjonalne firmy programistyczne, które walczą o zlecenie na realizację swojego projektu. Pilotażowa edycja wydarzenia odbyła się w kwietniu zeszłego roku. Cieszymy się, że zarówno tamto, jak i obecne wydarzenie zakończyło się sukcesem, a opracowane koncepcje zaprezentowały naprawdę wysoki poziom. Już planujemy kolejne edycje konkursu – mówi Marcin Paradowski z inicjatywy ECDF mKlaster, która skupia wielkopolskie firmy programistyczne, uczelnie i instytucje otoczenia biznesu, które są zainteresowane rozwojem technologii mobilnych.

Warsztaty Foto: UEP

W konkursie wzięło udział siedem poznańskich firm programistycznych – AppUnite, Geemzo, KIWIGROUP, N-educatio, Redexperts, Snowdog i Trail Zespoły zostały uzupełnione przez studentów, którzy wsparli grupy swoimi umiejętnościami programistycznymi, a sami mogli poznać potencjalnych pracodawców i sprawdzić się w niezwykłej bitwie na kody.
Po burzliwych naradach Jury wybrało najlepszą aplikację. Twórcy zostali nagrodzeni zleceniem na realizację swojego projektu w kwocie 40 000 zł.

Zwycięzcy Foto: Marek ZakrzewskiZwycięzcą został zespół KIWIGROUP, który stworzył aplikację „Connecto” wspierającą rekrutację pracowników i rozwój kariery. Bazuje ona na tworzeniu profili zawodowych użytkowników. Dzięki uzupełnieniu w nim danych o zainteresowaniach, ukończonym bądź realizowanym kierunku studiów i kilku innych parametrów, użytkownik może korzystać z dopasowanej do niego bazy szkoleń, testów i artykułów. Jest ona tworzona przez uniwersytet, ale również przez współpracujące z nim firmy. Za zapoznanie się z nimi i zdobywanie kolejnych umiejętności przyznawane są wirtualne “odznaki”. Wraz z profilami użytkowników stanowią one również wsparcie dla potencjalnych pracodawców w wyborze odpowiednich kandydatów do pracy. Z kolei dla studentów aplikacja stanowi cenne źródło informacji o ścieżkach rozwoju kariery, wiedzy i doświadczeniach absolwentów, w których ślady chcieliby iść.

Drugie miejsce zajęła firma N-educatio za projekt „Appsolwent”, który łączy absolwentów UEP prowadzących własną działalność gospodarczą. Na łamach aplikacji mogą przedstawić swoją firmę, inspirując studentów historią swojego sukcesu. Stanowi ona jednocześnie platformę współpracy między przedsiębiorcami, którzy poznali się w trakcie studiów i chcą nawiązać współpracę na polu biznesowym. Na ostatnim miejscu podium stanęła grupa Trail, która stworzyła prototyp aplikacji „Need Partner”. Służy ona do współpracy między absolwentami UEP, którzy poszukują wykonawców zleceń, osób do określonych zadań zawodowych czy do pracy nad wspólnym projektem. Rozwiązanie ma formę elektronicznej “giełdy” bazuje na trendzie coworkingu i ułatwia kontakt z osobami, które już poznaliśmy w trakcie studiów, a teraz mogą z nami wspólnie pracować.

NeedApp UEP odbywał się w ramach obchodów VII Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i oficjalnego otwarcia budynku Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych – Konkurs doskonale wpisał się w program wydarzenia, nadając praktyczny wymiar myśli przewodniej tegorocznych Dni Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu “Programujemy przyszłość – naszą”. – komentuje Iwona Cieślik, Kierownik Działu Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz