POZnań Stare Miasto Stare Miasto

Kolejne muzeum na Ostrowie Tumskim

Wejście do rezerwatu  Foto: Tomasz Dworek

Pomimo swoich walorów historycznych Ostrów Tumski ciągle jest sennym miejscem na turystycznej mapie Poznania. Odwiedzający tą część miasta mogą podziwiać zabytki katedry, swoich gości zapraszają Muzeum Archidiecezjalne oraz rezerwat archeologiczny Genius Loci. Jak nic zaskakującego się nie wydarzy swoje podwoje w przyszłym roku otworzy także ICHOT – czyli Interaktywne Centrum Ostrowa Tumskiego.

Wejście do rezerwatu

Czego brakuje w tym interesującym, historycznym zakątku? Władze miasta uważają, że kolejnego muzeum! Poznań chce jednak inaczej podejść do rozwijania i promowania turystyki kulturowej. Na 2016 rok, czyli 1050-lecie rocznicy Chrztu Polski ma być gotowe tak zwane EKOMUZEUM.  To park historyczny wzorowany na wielu podobnych obiektach funkcjonujących w krajach europejskich. Autorem koncepcji jest Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.

EKOMUZEUM to sieć rozproszonych w terenie obiektów, zachowanych w swoim oryginalnym miejscu, które tworzą „żywą kolekcję”, obrazującą wartości kulturowe i naturalne tego miejsca oraz dorobek jego mieszkańców.

Ostrów Tumski i Śródka, ze swoim ponadtysiącletnim dziedzictwem i znajdującymi się na tym obszarze unikatowymi obiektami -„świadkami historii”, jest idealnym miejscem do zastosowania takiej formy działania. Istniejące obiekty stają się „stacjami muzeum”, połączonymi wspólną ścieżką zwiedzania.
Na

dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Miasta, któremu przewodniczył zastępca prezydenta Miasta Poznania Tomasz Kayser, podjęto też drugą, równie oryginalną w skali Polski decyzję. Zdecydowano o rozpoczęciu przygotowań do uzyskania dla Ostrowa Tumskiego Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

Obiekty kandydujące do znaku muszą wykazać, że spełniają co najmniej jedno z następujących kryteriów: musza posiadać charakter ponadnarodowy lub paneuropejski, przy czym należy też pokazać, w jaki sposób ich wpływ i atrakcyjność wykraczają poza granice kraju lub mieć ważne miejsce i rolę w historii integracji europejskiej oraz związek z wydarzeniami, osobami i ruchami kluczowymi dla Europy lub rozwijać i promowaniu wspólne wartości, na których opiera się UE.

Nie jest jednak łatwo otrzymać Znak Dziedzictwa. Wstępny wybór jest dokonywany przez państwa członkowskie, które mogą wybrać co dwa lata jeden do dwóch obiektów. Lista ta jest następnie przekazywana europejskiemu panelowi niezależnych ekspertów, który wybiera maksymalnie jeden obiekt na kraj. Na podstawie zaleceń panelu ekspertów Komisja wyznacza obiekty, którym zostaje przyznany znak.

Komentarz

Latem ubiegłego roku “Trakt” przygotował na Ostrowie przedsięwzięcie Experi-Tum – wielką metalową instalację oraz zabawy terenowe. Pomimo całkiem niezłego pomysłu w grach miejskich brała niewielka ilość osób, a pracownicy pobliskich placówek muzealnych z oburzeniem komentowali koszty związane z realizacją pomysłu. Kolejna idea stworzona przez „Trak”, dublujący swoje kompetencje z miejskim wydziałem promocji wydaje się więc kolejnym sposobem na wyciągnięcie kasy.

Experi-tum na Ostrowie Tumskim Foto: facebook/trakt.poznan

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz