K U L T U R A

Klub Próżność wypełniły Ethno-elektroniczne dźwięki – zdjęcia

Moribaya & Surtarang "Saba" & "Yatra" night Poznań - Próżnoś  Foto: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Dwa zaprzyjaźnione ze sobą zespoły Moribaya i Surtarang wystąpiły w miniony piątek w klubie Próżność. Podczas wieczoru zespoły zaprezentowały swój najnowszy materiał “Saba” i “Yatra”.

Moribaya to międzynarodowy i międzykulturowy kolektyw artystów z Polski, Australii, Burkina Faso i Ukrainy grający muzykę afrykańską w Polsce. Tworzą energetyczną, słoneczną muzykę, trans bębnów, egzotycznych brzmień tradycyjnych instrumentów afrykańskich i śpiewów w dialektach zachodnioafrykańskich. Ich koncerty to prawdziwa podróż do afrykańskich źródeł rytmów.

Repertuar zespołu stanowią inspiracje tradycyjną muzyką z zachodniej Afryki: Burkina Faso, Gwinei, Mali i Wybrzeża Kości Słoniowej. Grupa prezentuje tradycyjne melodie i rytmy w autorskich aranżacjach, a także kompozycje własne utrzymane w tradycyjnym stylu. O charakterystycznym brzmieniu zespołu stanowi oryginalne, tradycyjne instrumentarium takie jak, afrykańskie bębny djembe i dundun, kora – afrykańska harfa, balafony, talking drum i inne, które zespół przywozi z licznych podróży do regionu Afryki Zachodniej.
W 2021 roku zespół otrzymał trzecią nagrodę na międzynarodowym konkursie Mikołajki Folkowe.

Zespół wystąpił w składzie: Anika Kamińska, Paul Grocott, Noums Dembele, Margarita Udovichenko, Karol Kot.

Surtarang – Sur oznacza dźwięk, tarang to fala.

Inspiracją zespołu jest muzyka orientalna, przede wszystkim indyjska. Wykorzystują oryginalne orientalne instrumenty, takie jak: sitar, tabla, saz i darbuka, okraszając je nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi, w których usłyszeć można edm, trance, czy dub. Muzykę dopełnia mistyczny śpiew, a wykonywane mantry zabierają w podróż nie tylko dźwiękową, ale również emocjonalną i duchową. W lutym 2021 roku wyszedł debiutancki album zespołu – “Duniya”, a w kwietniu wypuszczony został klip do tytułowego utworu. Pierwsza płyta spotkała się z pozytywnym odbiorem i zespół zagrał z nią koncerty na wielu festiwalach i klubach w całej Polsce. Od początku 2022 roku zespół prężnie działał nad nowym materiałem, który premierę wraz ze specjalnym koncertem miał w poznańskim klubie Próżność.

Wydarzenie można śmiało nazwać performance’m muzycznym, barwną historią, którą urozmaicili zaproszeni goście. Za ich sprawą warstwę muzyczną wzbogaciły instrumenty niespotykane na dotychczasowych koncertach zespołu. Wydarzenie poruszyło każdy ze zmysłów, widzowie mogli podziwiać różnorodne tańce, poczuć smak i zapach, a całość dopełniła magiczna gra świateł i laserów. Dalej zespół ruszył z nowym materiałem w trasę po polskich klubach – „Yatra Tour”. Tytułowa “Yatra”, czyli “Podróż”, jest spójnym dziełem – charakter zawartych na płycie utworów łączy się z unikatowymi strojami oraz niesamowitymi charakteryzacjami. Powyższe elementy spajają sferę wizualną z warstwą dźwiękową różnorodnych utworów nagranych na potrzeby nowej płyty.

Charakter zawartych na płycie dwunastu utworów oraz remixu łączy się z wyjątkową okładką, której autorem jest Kuba Sokólski. Przesłanie zespołu oddane za pomocą obrazu dzięki sesji zdjęciowej Przemka Banasia, gdzie jego magiczne fotografie dodatkowo uatrakcyjniły unikatowe stroje uszyte przez Dominikę A. Badaczewską oraz niesamowite charakteryzacje wykonane przez Artura “Abartur” Błaszczyka.

Na nowej płycie pojawili się także goście: Maciej „Mustafa” Giżejewski zaaranżował i nagrał partie instrumentów perkusyjnych w utworze “Har Har Mahadev”, zaś w “Mukuti” można usłyszeć saksofon nagrany przez Krzysztofa Kuśmierka oraz trąbkę Adama Jełowickiego. Utwór “Sarva Mangalam” doczekał się natomiast remixu autorstwa Kwazara, gdzie Hicham Bajjou recytuje wiersz, a Maurycy Idzikowski gra partie na trąbce. Zróżnicowane brzmienia, obecność gości i różnorodność gatunków muzycznych w towarzystwie tradycyjnych mantr sprawia, że “Yatra” to wielowymiarowa podróż wgłąb siebie.Zespół występował m.in. na takich festiwalach jak: Las Festival, Summer Contrast, Egodrop Festival, Wibracje 5.0, Stacja Wolimierz, Ostoya Festival, Uroczysko…, oraz w klubach w całej Polsce.
Skład zespołu to: Hanka Łubieńska – wokal, Eryk Nowacki – sitar, saz, Łukasz Jasiak – tabla, darbuka, sampler, produkcja.

Na scenie jako pierwszy zaprezentował się zespół Moribaya. Następnie po godzinie 20:00 zespół Surtarang zabrał nas w podróż do świata pełnego orientu. Oba zespoły są ze sobą zaprzyjaźnione odkąd ich drogi skrzyżowały się podczas zeszłorocznych letnich festiwali.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz