K U L T U R A

Jazz Forum Machine na tegorocznym Enter Enea Festivalu

Jazz Forum Machine  Foto: materiały prasowe / Robert Kubiszyn,  Asia Pieczykolan

Tegoroczny Enter Enea Festival otworzy koncert  największych gwiazd nowej generacji polskiego jazzu Jazz Forum Machine. Festiwal pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera odbędzie się w dniach 4-7.06.2023, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim, a Jazz Forum Machine usłyszymy 5.07.

Jazz Forum Machine to nieprzeciętna formacja na polskiej scenie. Tworzą ją Kasia Pietrzko, Maciej Kądziela, Jakub Mizeracki, Tomasz Chyła, Kacper Smoliński, Roman Chraniuk, Adam Zagórski – muzycy o ugruntowanej pozycji, licznych nagrodach zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, zwycięstwach w dorocznych ankietach krytyków i czytelników Jazz Forum – indywidualnie, z macierzystymi zespołami, w tym najświeższe dla Jazz Forum Machine „Nadzieja Zespół” za 2022 rok.

Zespół regularnie występuje na najważniejszych polskich festiwalach jazzowych. W swojej historii koncertował w USA, zaprezentował się także na koreańskim Jarasum Jazz Festival oraz Polish Jazz Festival in Tel Aviv w Izraelu. W 2022 roku Jazz Forum Machine, jako jedyny zespół z Polski, zaprezentowało się w Bremie na największych targach jazzowych w Europie Jazzahead! 2022, podczas showcase’u European Jazz Meeting. W lutym 2022 nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się płyta Live z ich autorską muzyką, będąca jednocześnie inauguracją wydawniczego cyklu organizowanego przez Program Drugi Polskiego Radia.

Premiery i program Enter Enea Festival

Podczas Enter Enea Festival Jazz Forum Machine przedpremierowo wykona materiał z nadchodzącego albumu. Będzie to kolejna premiera w programie tegorocznej edycji.  W poniedziałek 5.06 spodziewamy się premiery płyty “Street of Minarets” tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa (5.06), a 6.06 w Poznaniu wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej, prezentując premierowo materiał z wydawanej właśnie płyty “Mélusine”. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. W środę 7.06 na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. 

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w programie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów, świetnego nagłośnienia i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.  Enter jest miejscem wielu premier, inicjatorem nowych muzycznych konstelacji. Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału, miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.

Bilety na Festiwal dostępne są w sprzedaży od 10.03 na portalach ToBilet, eventim i ebilet.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Robert Kubiszyn, Asia Pieczykolan

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz