Aglomeracja Czerwonak Stare Miasto

Kładka przez Wartę w Owińskach oficjalnie otwarta!

Czerwonak kladka M. Deckert UMiG Czerwonak  Foto:

Konstrukcja łączy Owińska z Poznaniem na wysokości Radojewa. Dzięki niej łatwiej dojechać do Puszczy Zielonki i położonych w jej pobliżu atrakcji. Atrakcją obiektu jest wieża z dwiema platformami widokowymi na wysokościach 12 i ponad 20 metrów

Kładka została wybudowana na wysokości zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach, w miejscu historycznej przeprawy promowej, która łączyła Radojewo z Owińskami od XIII wieku do lat 40. ubiegłego stulecia.

Dzisiejsze otwarcie jest bez wątpienia jest ważnym wydarzeniem, bo ta inwestycja jest kluczowym rozwiązaniem kwestii komunikacyjnych, jeśli chodzi o przekraczanie Warty – podkreślał Marek Woźniak, marszałek województwa. – Najbliższy most jest w Poznaniu, kolejny – w Biedrusku. To znaczący odcinek rzeki, a mamy przecież do czynienia z bardzo atrakcyjnymi turystycznie regionami.

Atrakcją obiektu jest wieża z dwiema platformami widokowymi na wysokościach 12 i ponad 20 metrów. Dzięki nim można podziwiać Warty z poziomu koron drzew. Część mostowa składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej z betonowym mostem o długości 133,7 m. Wraz z wjazdami po obu brzegach ma ok. 200 metrów i jest na tyle szeroka, że mogą z niej jednocześnie korzystać piesi i rowerzyści..

Po stronie gminy Czerwonak kładka jest “bramą” do Puszczy Zielonki i jej sąsiednich atrakcji: kąpieliska Akwen Tropicana, malowniczych zbiorników pożwirowych, unikatowego Parku Orientacji Przestrzennej i Biblioteki Zapachów oraz do zabudowań pocysterskich. Z zejścia po stronie Owińsk do wieży na Dziewiczej Górze jest około 6 kilometrów. Kładka jest też naturalnym przedłużeniem Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty i szlaków rowerowych po stronie wschodniej (np. Cysterski Szlak Rowerowy, Szlak Kościołów Drewnianych).

Na zachodnim brzegu można do niej dojechać lub dojść od strony Radojewa ul. Piołunową lub przedłużeniem ul. Nadwarciańskiej jadąc z Naramowic. Z końcowego przystanku tramwajowego przy ul. Błażeja do wejścia na kładkę jest ok. 7 kilometrów, natomiast z pętli Radojewo to tylko 2 km.

Realizacja o wartości 27 mln zł jest jednym z przykładów współpracy metropolitalnej Gminy Czerwonak z Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim i gminą Suchy Las. Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Miasto Poznań przeznaczyło na inwestycję 5 mln złotych z budżetu oraz 6 mln pochodzących z dodatkowego wsparcia zewnętrznego. [UMP]

Użyte w artykule zdjęcia: M. Deckert /UMiG Czeewonak , UMP,

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz