K U L T U R A

Kino zaangażowane jedną z wizytówek Festiwalu TRANSATLANTYK

Diaz – Don’t Clean Up This Blood  Foto: Materiały promocyjne

Sekcja TRANSATLANTYK Konfrontacje to najnowsza propozycja tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK. Ambicją jego organizatorów jest odważne pokazywanie szerokiej publiczności najlepszych obrazów poruszających problemy i złożoność współczesnego świata. W dniach 16-22 sierpnia br. w poznańskim Multikinie 51 oraz kinie Muza widzowie zobaczą kilkanaście tytułów kina zaangażowanego. Wśród nich znajdą się polskie premiery i pokazy specjalne filmów nagradzanych na światowych festiwalach, w tym m.in. takie dzieła jak: „Wiedźma Wojny”, „Pozdrowienia z raju” czy „To tylko wiatr”.

Odbywający się w Poznaniu oraz Instytucie Rozbitek Festiwal Transatlantyk po raz kolejny sięga po najlepsze pozycje współczesnego kina zaangażowanego. Jako festiwal idei – otwarty, odważny i glokalny, poszukuje przy tym odpowiedzi, jaką rolę pełni to kino w obecnych czasach i po czyjej tak naprawdę stronie się opowiada.

Organizatorzy festiwalu, w ramach nowej sekcji TRANSATLANTYK Konfrontacje, przygotowali w tym roku kilkanaście tytułów opowiadających o konfliktach, problemach i zależnościach współczesnego świata. Poruszające filmy fabularne i dokumentalne, wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych w Europie i Stanach Zjednoczonych, stanowią swoistą opowieść o otaczającej nas rzeczywistości. Ich bohaterowie są zmuszeni do określenia się w świecie, w którym funkcjonują, choć nie zawsze są w stanie go zrozumieć.
W obrazach, składających się na sekcję TRANSATLANTYK Konfrontacje, strach wojny miesza się z pierwszą miłością, a piękno dżungli z terroryzmem. W poznańskim Multikinie 51 oraz kinie Muza publiczność zobaczy, często po raz pierwszy w Polsce, najsłynniejsze dzieła ostatniego roku, doceniane na festiwalach filmowych m.in. w Sundance czy Berlinie.

Najbardziej wstrząsającymi tytułami tego cyklu będą z pewnością „Wiedźma Wojny” – najmocniejszy film berlińskiego konkursu, nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszej aktorki czy „Pozdrowienia z raju” w reżyserii Brillante Mendozy z Isabelle Huppert w roli głównej, opowiadający o porwaniu obcokrajowców na Filipinach. Do tego grona zalicza się także niezwykły i oniryczny obraz Bence Fliegaufa „To tylko wiatr”, zdobywca tegorocznego Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, pokazujący kulisy zbrodni dokonanej podczas serii ataków na romskie osady na Węgrzech w latach 2008-2009 oraz laureat sekcji Berlinale Panorama 2012 – film fabularny „Diaz – Don’t Clean Up This Blood”, poświęcony krwawym zamieszkom w Genui podczas szczytu G8 w 2001 r. Kolejnymi interesującymi pozycjami sekcji Konfrontacje będą także amerykański „Return” w reżyserii Lisy Johnson o powracającej z frontu do rodzinnego domu kobiecie – żołnierzu oraz „Ultimatum” Alaina Tasmy – historia młodej pary, która mieszka w Tel Awiwie – świecie konfrontacji ludzi różnych narodowości, wyznań i poglądów.

Diaz – Don’t Clean Up This Blood Foto: Materiały promocyjne

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz