K U L T U R A

Kino studyjne – Droga na drugą stronę

Droga na drugą stronę  Foto:

Droga na drugą stronęRumuńsko-polska animacja „Droga na drugą stronę”(„Crulic- The Path to Beyond”) zdobyła dwie nagrody na zakończonym właśnie 21. Festiwalu Filmowym w Cottbus. Film w reżyserii Anci Damian, którego polskim koproducentem jest Arkadiusz Wojnarowski i KBF otrzymał Specjalną Nagrodę Jury Konkursu Głównego a także Nagrodę Główną przyznawaną przez Jury Ekumeniczne. „Droga…” znalazła również uznanie jurorów 15. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, gdzie otrzymała nagrodę East Silver Eye dla najlepszego filmu średniometrażowego zrealizowanego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Film można obejrzeć w wybranych kinach studyjnych – Kino Malta, Kino Rialto, Kino Muza.

Członkowie Jury Ekumenicznego stwierdzili w swoim uzasadnieniu, że nagradzają film za „nowatorski sposób oddania głosu tym, którzy zostali go pozbawieni”. Film Anci Damian to jedyna w swoim rodzaju hybryda animacji, dokumentu i fikcji skupiona wokół autentycznych wydarzeń z lat 2007 – 2008. Twórcy postanowili przypomnieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.

Festiwal Filmowy w Cottbus to druga, obok Berlinale, najważniejsza impreza filmowa w Niemczech, a także najbardziej prestiżowy festiwal przybliżający dorobek kina z Europy Środkowo- Wschodniej. Wśród reżyserów, których filmy triumfowały w Cottbus w poprzednich latach znajdują się m.in. Martin Sulik, Bohdan Slama i Aleksiej Uczitiel. Niemiecki sukces stanowi kolejny etap triumfalnej podróży „Drogi na drugą stronę” przez światowe festiwale. Do tej pory film Ancy Damian otrzymał nagrody między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno a także na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Warto podkreślić, że „Droga na drugą stronę” nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z Fundacją Magellan i Krakowskim Biurem Festiwalowym, a jego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski. „Droga na drugą stronę” był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Polski akcent stanowi również muzyka skomponowana do filmu przez Piotra Dziubka.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz